Cena brambor se zřejmě před Vánoci výrazně nezvýší

Při nákupu brambor třeba na tradiční vánoční salát letos ušetříme. Zatímco jsme loni platili za kilogram brambor v průměru 15 korun a 60 haléřů, letos by cena neměla tuto hranici překročit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bramborový salát - příprava | Foto: Czech specials

Třeba tady v obchodě s potravinami v centru Prahy zaplatí zákazník za dva kilogramy balených středně kvalitních brambor 21 korun. A i když se může jejich cena ještě zvýšit, neměli bychom za ně dát podle agrárního analytika Petra Havla více než je nutné.

„Cena samozřejmě bude trochu růst a už se to i děje v posledních, řekněme, 14 dnech, ale ta roste v tomto období vždycky. Přesto si myslím, že brambory v celé sezóně 2011/2012 budou levnější oproti předchozí sezóně,“ řekl Petr Havel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Květy Moravcové o cenách brambor ve Víkendovém Radiožurnálu.mp3

Brambory se tak vyhýbají ostatním potravinám, jejichž ceny se začínají zvyšovat. I když daň z přidané hodnoty vzroste z deseti na čtrnáct procent až na začátku roku, zdražuje už v těchto dnech například chleba, máslo nebo jogurty.

Ceny brambor ale mohou zůstávat na nižší úrovni i z jiných důvodů. Podle předsedy Ústředního bramborářského svazu Miloslava Chlana se mohou stát nástrojem, jak nalákat zákazníky na předvánoční nákupy potravin.

„Obchodníci dělají různé akce, aby zboží prodali, aby jim obchod fungoval,“ uvedl Miroslav Chlan.

Obchodníci ale mohou zlevňovat brambory v nižší kvalitě a brambory vhodné na salát, tedy takzvané „áčkové“, prodávat za vyšší cenu.

„Poznám je tak, že jsou trošku nazelenalé, což je špatně. Podíváte se, jestli jsou natlučené, což je taky špatně, protože při tom okrajování a loupání je podstatně větší odpad. A chuťové vlastnosti poznáte opravdu až na talíři,“ dodává předseda Ústředního bramborářského svazu Miloslav Chlan.

Takže i když budeme muset dát za potraviny před Vánoci více peněz, přeji nám všem, abychom si alespoň pochutnali.

Květa Moravcová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme