Cena kávy arabiky se dostala na dvanáctileté maximum

Káva značky arabika se na newyorské burze dostala na dvanáctileté maximum. Stalo se to poté, co si během jediného dne připsala růst o bezmála deset procent.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kávová zrna | Foto: Fotobanka stock.xchng

Od začátku června káva podražila už o třicet procent. Příčinou jsou nízké zásoby a zprávy o tom, že úroda v Kolumbii a v některých středoamerických zemích, kde se káva vysoké kvality pěstuje, není dostatečná.

Podle analytika společnosti Colosseum Petra Čermáka je ale předčasné obávat se zdražení arabiky v obchodech. Jak řekl na Rádiu Česko, krátkodobé růsty cen na burze ještě nemusí nutně znamenat zdražení kávy v obchodech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Analytik společnosti Colosseum Petr Čermák ve Světě o osmé Rádia Česko

„Maloobchodní ceny reagují spíš na nějaké dlouhodobější cenové pohyby, ale je pravda, že pokud by káva posilovala i v následujících měsících, tak by se to opravdu mohlo projevit i do maloobchodních cen. Zatím ale žádné zdražení neočekáváme.“

O trh s kávou až dosud podle Petra Čermáka příliš mnoho investorů a spekulantů nejevilo zájem; až nyní se ale káva dostává do centra pozornosti a prudce posiluje.

„Co se týče dlouhodobého výhledu, tam několik faktorů kávě opravdu nahrává, protože zde existuje riziko nižší produkce ve světě a také riziko poklesu zásob.“

Příští úroda arabiky bude podle amerického ministerstva zemědělství opět solidní. Čím je tedy káva pro investory zajímavá?

„Pro krátkodobé spekulanty je to určitě vynikající trh, protože je zde vysoká rozkolísanost cen a tu lze skvěle využít k obchodování. Pro dlouhodobé hráče, pro investory, kteří investují dejme tomu v horizontu několika měsíců, tak vzhledem k těm fundamentům, které jsem zmínil, se káva také jeví jako zajímavá příležitost.“

„Nicméně určitě se nedá očekávat, že káva poroste dalších několik týdnů podobně jako v posledních 14 dnech. Určitě se dočkáme korekce, ale je pravděpodobné, že káva bude i v těch následujících týdnech silná,“ předvídá analytik Petr Čermák.

Roman Chlupatý, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme