Cena nafty na světových trzích klesá. V Česku to řidiči příliš nepocítí

Cena ropy padá ve světě dolů, čerpací stanice v Česku ale zatím moc nezlevňují. Kolik lidé ze své peněženky dají za litr benzinu, hodně ovlivňuje burza v Rotterdamu. Odborníci také odhadují, že vliv na ceny bude mít levný benzin ve Spojených státech amerických. Poprvé za čtyři roky tam stojí zhruba 18 korun za litr.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohonné hmoty. Ilustrační foto.

Pohonné hmoty. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Podobné částky za litr benzinu řidiči v Česku u stojanů čerpacích stanic určitě neuvidí. I přes propad cen nafty majitelé tuzemských benzinek moc nezlevňují. Podle údajů Českého statistického úřadu poklesly ceny benzinu a nafty v Česku v průměru o deset haléřů.

Pomalejší zlevňování u českých pump potvrzuje analytik společnosti Colosseum Boris Tomčiak. „Jedná se o poměrně známý jev, který se netýká pouze pohonných hmot. Sledujeme jej například i u kávy, pšenice či cukru,“ tvrdí.

„Strmost prodejních cen je způsobena především tím, že spotřebitelé mají méně informací než prodejci a přijímají cenu, kterou jim prodejci nastaví. Což prodejci využívají ve svůj prospěch.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O poklesu cen ropy ve světě mluvil analytik Boris Tomčiak a předseda Společenství čerpacích stanic Ivan Indráček

Lidé na českých silnicích natankují průměrně litr benzinu za 36 korun a 25 haléřů. Jakou mají pumpaři marži, vysvětluje předseda Společenství čerpacích stanic Ivan Indráček:

„Dlouhodobý průměr marží v České republice se pohybuje kolem zhruba dvou korun. Pod marží si ale nesmíte představovat to, co pumpaři zůstane z prodaného litru. Marže je rozdíl mezi cenou, za kterou to naloží rafinérie nebo nějaký sklad do autocisterny, a tím, za kolik to prodá čerpací stanice konečnému zákazníkovi.“

A dodává, že snížování cen benzínu nenahrává ani kurz koruny vůči dolaru. S ropou se totiž obchoduje právě v této měně.

Cena benzinu a nafty klesá, čeští řidiči to ale kvůli maržím pumpařů zatím nepocítili

Číst článek

U benzinek v Česku jsou většinou pohonné hmoty dražší u pump, které jsou u dálnice. „Dálnice jsou specifické tím, že je na nich nižší konkurence mezi čerpacími stanicemi, ale také vyšší provoz a vyšší počet řidičů, kterým nezáleží na ceně,“ vysvětluje analytik Boris Tomčiak.

„Jde prakticky o koridor, který slouží k tomu, aby se lidé a výrobek přesunuli co nejrychleji z bodu A do bodu B. Nikdo z těchto řidičů už přitom moc nesleduje cenu.“

Nafta a benzin budou podle Tomčiaka v následujících týdnech levnější, odhaduje o 20 až 30 haléřů.

Jaroslav Gavenda, Denisa Šindlerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme