Cena plynu v Evropě prudce roste. Důvodem jsou malé zásoby i blížící se topná sezona

Růst cen zemního plynu v Evropě prudce zrychluje. Cena klíčového termínového kontraktu s dodáním v listopadu se ve středu zvýšila až o 40 procent a poprvé překročila 160 eur, tedy zhruba 4000 korun, za megawatthodinu. Ukazují to data pro obchodní uzel Title Transfer Facility v Nizozemsku, který je určující pro ceny na evropském trhu.

Londýn/Amsterodam Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Růst cen plynu v Evropě prudce zrychluje (ilustrační foto) | Foto: CC0 Creative Commons | Zdroj: Fotobanka Pixabay

V úterý cena listopadového kontraktu vzrostla asi o 20 procent a poprvé překonala hranici 100 eur. Jen za dva dny se tak cena plynu s dodáním následující měsíc zvýšila zhruba o 60 procent.

Za růstem cen stojí vzestup ekonomické aktivity, nízké zásoby plynu a blížící se topná sezona. Rychlým růstem cen energií včetně zemního plynu se už začala zabývat Evropská unie.

Poptávka po uhlí a plynu už přesahuje úroveň před pandemií. Ropa je podle analytiků v závěsu

Číst článek

Komisařka EU pro energetiku Kadri Simsonová ve středu uvedla, že EU plánuje do konce roku uskutečnit revizi pravidel trhu s plynem, aby zajistila, že rostoucí náklady na energii nenaruší zotavování ekonomiky z dopadů pandemie covidu-19.

Podle středečního prohlášení předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové unie zváží mimo jiné oddělení dosud svázaných cen plynu a elektřiny či vybudování společných strategických rezerv plynu.

Simsonová rovněž uvedla, že zásoby plynu v Evropě jsou sice nižší než obvykle, ale dostatečné pro pokrytí spotřeby v zimním období.

„Do konce roku navrhnu reformu trhu s plynem. V této souvislosti přezkoumám otázky kolem skladování a bezpečnosti dodávek,“ prohlásila.

Unie by podle ní měla zvážit společné nákupy a urychlit přechod na levnější obnovitelné zdroje energií.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme