Cena ropy poprvé v historii překročila hranici 145 dolarů za barel

Ropa už stojí 145 dolarů za barel. Černému zlatu na tuto úroveň ráno pomohla zpráva o poklesu zásob suroviny ve Spojených státech a slabý kurz dolaru. Ropu tlačí vzhůru rovněž napětí na Blízkém východě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ropovod | Foto: cs.wikipedia.org

"Poklesy ceny zásob jsou vždycky velmi sledované. Speciálně jsou sledované před motoristickou sezónou, která v současné době začala. Je doba dovolených. To znamená, že tlaky na spotřebu, speciálně benzínu, jsou vysoké. Určitě ropě neprospívá to zvýšené geopolitické napětí, kdy se mluví o konfliktu Izrael kontra Írán," vysvětlil analytik X-Trade brokers Jaroslav Tupý.

Podle analytika Jaroslava Tupého zřejmě ropa v létě už nezlevní: "Nevidím žádné znaky toho, že by mohlo dojít k nějakému výraznějšímu oslabení. Myslím si, že ta cílová hranice pro spekulativní tlaky je skutečně těch 150, 155 dolarů, kam se ta ropa v krátké době může dostat. Pokud by eskalovaly geopolitické problémy, tak samozřejmě ta cena vystartuje ještě podstatně výše. Ale v zásadě ji očekávám v průběhu léta někde v rozmezí 130 až 150 dolarů."

Od ceny ropy se samozřejmě odvíjejí i ceny pohonných hmot. Pravidelně sledujeme, kolik stojí benzín a nafta!

Tomáš Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme