Cena ropy stále roste

Cena ropy na světových trzích překračuje i dnes další rekordy. Podobně zdražují i světové ceny benzínu. Odborníci soudí, že dokud se budou zhoršovat bezpečnostní rizika na Blízkém východě, nemůžeme čekat pokles cen černého zlata.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ceník čerpací stanice | Foto: Jan Rosenauer

Výraznější změnu trendu by mohla snad přinést až schůzka zemí OPEC na začátku června. Zatím mají spekulanti cestu otevřenou.

Aktuální vývoj cen ropy během dnešního dne sledoval Zdeněk Šafka z ČSOB: "Když se podíváme na to, co se ukazuje v hodnotách ropy typu Brent, tak ta se nyní kótuje na úrovni 39,57 dolaru za barel, tedy za 159 litrů. Ještě v pátek uzavírala na 39,4. Čili ta cena překračuje hodnoty, které ropa měla za války v Zálivu."

Ceny ropy se zvyšují kvůli obavám, že by narušení dodávek z Blízkého východu mohlo zasáhnout světové zásoby paliv. Ty jsou oslabené vysokou poptávkou ve Spojených státech a Číně.

Pokud půjdou ceny motorové nafty dál nahoru, dopravci zahrnou zvýšené náklady do cen svých služeb. Podle Martina Špryňara z největšího tuzemského sdružení dopravců Česmad Bohemia je ale současně kvůli vysoké konkurenci každé zvyšování cen problematické a současná situace může některé menší dopravce existenčně ohrozit.

Milan Kopp, David Vandrovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme