Cena uhlí prudce roste. Zdražování může ovlivnit útlum těžby v OKD, říká analytik

Uhlí prudce podražuje. Cena za termální uhlí se od začátku roku zvýšila na burze v Rotterdamu o téměř dvě třetiny. Prodává se tak za 72 dolarů za tunu. Ještě rychleji roste cena koksovatelného uhlí. Může za to nižší produkce klíčových hráčů na trhu i vyšší spotřeba některých států, přibližuje analytik Boris Tomčiak. Zdražování suroviny také může podle něj ovlivnit utlumování těžby v OKD.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uhlí (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Zdražení uhlí v posledních měsících je podle analytika společnosti Finlord Borise Tomčiaka opravdu velmi výrazné.

„Na trhu s uhlím nastala velká změna. Ještě na jaře byla cena na několikaročním minimu, nyní je cena na dvouročním maximu,“ popisuje Tomčiak.

Přehrát

00:00 / 00:00

Cena uhlí prudce roste. Zdražování může ovlivnit útlum těžby v OKD, říká analytik Boris Tomčiak

Důvodem nárůstu ceny je podle něj především omezení těžby. „Čína, která je největším producentem uhlí na světě, snížila letos svoji produkci o 10 procent. Ostatní, jako Spojené státy, Rusko a Austrálie, snížili rovněž svoji produkci. Také v České republice postupně upadá,“ dodává Tomčiak.

Důležité jsou ale i krátkodobé faktory, jako je například spotřeba. „Ve Francii je nejvyšší za posledních 32 let, což je dost nevídané. Francie omezila produkci ve svých nukleárních elektrárnách, a naopak zvýšila produkci v těch uhelných,“ upozorňuje Tomčiak.

Cena ale podle analytika neporoste donekonečna.

Důl Darkov na Karvinsku, sídlo společnosti OKD | Foto: Martin Knitl

„Kdyby se cena zvýšila ještě o čtvrtinu nebo 50 procent, tak se znovu otevřou ty zavřené doly a produkce se znovu dostane na trh. Zatím ale takovýto scénář nevidíme,“ konstatuje Tomčiak.

Zdražování této suroviny je dobrou zprávou mimo jiné pro českou těžební firmu OKD, která je nyní v insolvenci.

„Zvyšující se cena uhlí dává managementu firmy a insolvenčnímu správci prostor na to, aby připravili kvalitní plán, jak těžbu postupně utlumit. Podle posledních informací se těžba v OKD bude utlumovat, už letos má být uzavřený Důl Paskov. Toto utlumování by ale díky vyšším cenám uhlí mohlo být plynulejší a nemuselo by to mít až tak velký dopad na zaměstnance,“ uzavírá analytik Boris Tomčiak.

Anna Kottová, Barbora Kladivová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme