Cena zlata vyšplhala na rekordní maximum. Vzhůru ji tlačí obavy z koronaviru i napětí mezi USA a Čínou

Cena zlata se v pondělí vyšplhala na rekordní maximum v blízkosti 1945 dolarů, v přepočtu zhruba 43 600 korun, za troyskou unci, 31,1 gramu. Vzhůru ji tlačí obavy z negativních hospodářských dopadů koronaviru a z rostoucího napětí mezi Spojenými státy a Čínou. Investoři považují zlato za bezpečné útočiště v období nejistoty.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zlato, ČNB

Cena zlata se v pondělí vyšplhala na rekordní maximum v blízkosti 1945 dolarů. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Cena zlata v pondělí vystoupila až na 1944,71 dolaru za troyskou unci. Později o část zisků přišla a krátce před 08.00 středoevropského letního času vykazovala nárůst 1,7 procenta na 1934 dolarů. Dosavadní rekord ze září 2011 činil zhruba 1921 dolarů.

Obavy z koronaviru dál zvyšují cenu zlata. Žlutý kov je nejdražší od roku 2011

Číst článek

Od začátku letošního roku si cena zlata připisuje přes 27 procent. „Nejistota nyní globálně narůstá kvůli stoupajícímu riziku druhé vlny pandemie koronaviru a kvůli rostoucímu geopolitickému napětí, zejména pokračujícímu zhoršování vztahů dvou největších světových ekonomik, USA a Číny,“ uvedl hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

Spojené státy v pondělí oznámily uzavření konzulátu v čínském městě Čcheng-tu, což minulý týden nařídil Peking jako odvetu za uzavření čínského konzulátu v Houstonu. Čínsko-americké vztahy jsou nyní podle agentury Reuters nejhorší za poslední desetiletí.

Zlato těží rovněž ze snižování úroků a dalších stimulačních opatření, kterými se centrální banky snaží pomoci ekonomice překonat negativní dopady koronaviru. Nízké úrokové sazby zmenšují nevýhodu zlata oproti investicím přinášejícím úroky, jako jsou například dluhopisy. Poptávku po zlatě podporuje také slabší kurz dolaru, který snižuje cenu zlata v dolarech z pohledu držitelů ostatních měn.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme