Cenou ropy hýbe Nigérie a tlak na Írán
Trhem s ropou hýbe politika. Včera vpodvečer barel skokově zdražil o dva dolary poté, co nigerijské odbory oznámily, že o víkendu začnou blokovat produkci a vývoz černého zlata.
Protestují tak proti záměru vlády přestat dotovat pohonné hmoty, kvůli kterému se jejich ceny v Nigérii více než zdvojnásobí. V noci na dnešek pak barel mírně zlevnil díky spekulacím o odkladu evropského embarga na dovoz íránské ropy. Pokles ale brzdily akce amerických politiků.
Nigérie je největším africkým producentem ropy. Denně vytěží 2 miliony barelů, které vyváží do Evropy, Ameriky i Asie.
Jak ve Stalo se dnes poznamenal analytik X Trade Brokers Jiří Tyleček, trh s ropu je velmi napjatý: “Svět řeší hlavně problémy kolem embarga na íránskou ropu. A pokud by se začaly kupit problémy na straně velkých producentů, včetně Nigérie, mohlo by to znamenat podstatný nárůst cen ropy.” Na druhou stranu však dnešná situace není výjimečný, trhy už jí do značné miry přivykly.
Američané uvalili sankce na čínské energetické společnosti, které berou ropu z Íránu. Navíc přesvědčili Japonce, aby omezili svou závislost na Íránu.
„Čím více zemí bude ignorovat íránskou ropu, tím bude trh s ropu napjatější a dražší. Těžko předjímat celkové dopady, avšak zvláště pro Japonce je dnes situace nepříjemná. Od jara bojují s energetickou krizí a z Íránu dováží přibližně 10 procent ropy,“ přiblížil Tyleček.
Američané tlak na Teherán stupňují. Evropané zřejmě uvalení embarga na dovoz íránské ropy o půl roku odloží, alespoň se o tom teď spekuluje.
A právě to Jiří Tyleček zdůraznil: „Jedná se o čerstvé spekulace. Každopádně je dnešní cena kvůli Íránu odhadem přibližně o 5 dolarů za barel vyšší. V případě odložení sankcí by mohla klesat.“
„A to by pomohlo Evropě, která bojuje na hranici recese. A pokud se podíváme na eurovou cenu ropy – blíží se k historickým maximům z roku 2008,“ připomněl analytik X Trade Brokers Jiří Tyleček.