Centrální banka a exportéři o kurzu koruny

Česká národní banka nepodcenila problém silného kursu koruny, jak jí vyčítají někteří exportéři - tvrdí guvernér Zdeněk Tůma. Ten se v úterý sešel s manažery našich podniků, kteří po bance chtějí, aby proti posilování zakročila důrazněji. Nejdůležitějí zprávou z tototo setkání podle větěiny exportérů je, že obě strany spolu alespoň začaly přímo komunikovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koruna a euro | Foto: Jan Rosenauer

Někteří ale odcházeli i velmi nespokojení - například ředitel firmy Asan Kladno Jiří Bancíř. "To, co tady je, to je jako školní přednáška, která nemá s reálným životem nic společného. Ve většině případů dokonce i ti dělníci a zaměstnaci jsou si vědomi toho, že pokud nás zabíjí kurz koruny a vlastně budeme muset skončit s výrobou, pak si ty devizy na dovolenou koupit nemohou," konstatoval Bacíř.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Bancíř k jednání s guvernérem ČNB

Podle guvernéra Tůmy je banka každopádně ochotná s exportéry i dál komunikovat. Nemůže ale dělat nic speciálně pro ně, protože nejsou v ekonomice jediní. Guvernér také jednoznačně odmítl jeden z požadavků tzv. Trutnovské výzvy - totiž aby banka zavedla pevný kurz koruny.

Milan Kopp, Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme