Centrální banka zvýšila úrokové sazby

O čtvrt procenta zvýšila Česká národní banka úrokové sazby. Podle některých ekonomů stojí za dnešním rozhodnutím centrální banky vyšší ceny ropy a dobrý stav české ekonomiky. Většina obchodníků to ale nečekala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká národní banka | Foto: Václav Šedý

Podle ekonomky Markéty Šichtařové ze společnosti NextFinance teď můžeme čekat dlouhodobý růst úroků u bank. "Dnešní rozhodnutí odstartovává delší období zdražování úvěrů, tím pádem bude stále méně výhodné se zadlužovat. Toto období může trvat několik dlouhých měsíců až let," řekla.

Domnívá se, že příští rok bude ve znamení zvyšování úrokových sazeb České národní banky. "Rozhodně musíme počítat s tím, že v dalších měsících vzrostou úroky i na běžných a termínovaných účtech. Stejně tak i u všech typů úvěrů," doplnila Šichtařová.

Hlavní repo sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, vzroste na dvě procenta, tedy na úroveň zemí eurozóny. Koruna reagovala na zprávu o zvýšení úrokových sazeb okamžitým posílením o deset haléřů na 29,65 za Euro.

Ondřej Kubala Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme