Ceny benzinu a nafty dál rostou, ale už ne tak rychle

Po výrazném zdražování benzinu i nafty se zvyšování cen zpomaluje, čerpací stanice však dál přepisují cenovky vyššími čísly. Za litr nejprodávanějšího Naturalu 95 dají nyní řidiči někde i přes 29 korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čerpací stanice, benzínka (ilustrační foto) | Foto: Barbora Benešová | Zdroj: Český rozhlas

Nejprodávanější – tedy Natural 95 – uplynulém týdnu zdražil v průměru o dva haléře. Nyní je cena 28 korun a 60 haléřů za litr. Nafta se posunula o trochu víc – zdražila o deset haléřů a prodává se teď za 26 korun a 80 haléřů.

To jsou však průměrné ceny. Fakticky se v jednotlivých regionech a na jednotlivých pumpách ceny různí a rozdíly v ceně za litr mohou být i v korunách.

Nejdráž je na Vysočině, kde jako v jediném z krajů stojí litr Naturalu 95 přes 29 korun, naopak nejlevněji se palivo prodává v Královéhradeckém kraji, kde benzin stojí 28 korun a 25 haléřů. Levná je v tomto kraji i nafta, třeba oproti Praze na litru řidiči ušetří víc než korunu.

Analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak očekává, že se ceny pohonných hmot v ČR budou mírně zvyšovat i v následujících týdnech.

„Očekáváme, že do konce května se cena zvýší o přibližně 20 haléřů. Příčiny jsou poměrně jednoznačné – cena ropy Brent na světových trzích roste, v současnosti už atakuje hranici 50 dolarů za barel,“ říká Tomčiak.

Přestože jdou ceny paliva na českých pumpách nahoru, pořád se zatím neblíží roku 2012. Tehdy stál benzin v Česku přes 38 korun a nafta jen o korunu méně.

Průměrná cena pohonných hmot v ČR k 18. květnu | Foto: ČTK

ČRo, Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme