Ceny benzinu a nafty rostou. Nejlevněji je v Libereckém kraji, nejdráž v Praze

Tankování se řidičům prodraží. Ceny pohonných hmot totiž v Česku rostou. Nejvíc peněz zaplatí majitelé aut u čerpacích stanic v Praze. Ceny Naturalu 95 i nafty žene nahoru stoupající cena ropy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohonné hmoty. Ilustrační foto.

Pohonné hmoty. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Ceny pohonných hmot rostou. V průměru za litr nejprodávanějšího Naturalu 95 zaplatí řidiči v Praze o 14 haléřů víc, tedy v průměru 26,90 korun. Cena nafty stoupla od minulého týdne o 25 haléřů na v průměru 25,72 korun za litr.

V celé republice se ale samozřejmě ceny na čerpacích stanicích liší. Nejlevnější je benzin v Libereckém kraji, kde za litr Naturalu 95 řidiči zaplatí 26,40 korun. Nejdražší je naopak tankování v hlavním městě, tam vyjde litr benzinu o korun dráž, tedy na 27,40.

Pokud mají řidiči dieselové motory, pak nejméně peněz z peněženky vytáhnout u pump taktéž v Libereckém kraji. V průměru je tam litr nafty vyjde na 25,05 korun.

Stejně jako benzin je nejdražší i nafta v Praze, v průměru tam motoristé najdou na stojanech ceny 26,40 korun. Přitom nejlevněji z celé metropole naplní své nádrže majitelé aut na čerpací stanici na Praze 9.

Hlavním důvodem zvýšení cen benzinu a nafty je růst cen ropy na světových trzích. „Ty se od poloviny února zvedly o 50 až 55 procent, což se nutně musí projevit i na českých čerpacích stanicích,“ vysvětluje analytik společnosti Cyrrus Tomáš Menčík.

„Ostatní faktory, jako cena dolaru, případně marže čerpacích stanic, sice mohou mít také vliv, ale bude to marginální oproti tomu, jak do růstu cen přispívá ropa.“

Česko bude mít víc času na odvoz nafty ze skladů v Německu

Číst článek

Podle analytika společnosti Finlord Borise Tomčiaka jsou teď marže obchodníků na pumpách nízké, to ale nemusí vydržet dlouho.

„V současnosti sledujeme v případě distribučních sítích průměrné až dokonce podprůměrné marže, což je pro motoristy dobrá zpráva. Co ale můžeme očekávat v následujících týdnech, tak čerpací stanice asi budou upravovat svoje marže mírně nahoru ve snaze dohnat zisky, které ztratily v uplynulých dvou až třech týdnech.“

Ceny na čerpacích stanicích budou podle společnosti Finlord dál růst. Během následujících dvou týdnů by si motoristé mohli připlatit ještě dalších 20 až 30 haléřů za litr.

Další vývoj cen ale bude záležet i na výsledcích schůzky v katarském Dauhá, kde k jednomu stolu zasednou těžaři ropy. Pokud by se tam hlavní hráči na trhu dohodli na snížení těžebních limitů a přidal by se k nim i Írán nebo třeba Spojené státy, tak by podle analytiků stoupla cena ropy a s ní by pak přišlo i následné další zdražení pohonných hmot.

Milan Kopp, Barbora Kladivová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme