Ceny benzinu jdou dolů

Průměr u nejprodávanějšího benzinu Natural 95 konečně klesl pod 30 korun za litr. Během jediného týdne jde o pokles o 40 haléřů. Jaké jsou hlavní důvody poklesu cen benzinu?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benzin | Foto: www.automarket.co.yu

Samozřejmě že pokles cen ropy. Podle analytika společnosti Cyrrus Petra Bártka, za poslední měsíc spadla její cena o 11 procent. Přitom od svého vrcholu v září se vzdálila už o 20 procent. Nejvýrazněji se ceny PHM snížily v Praze, která přitom patřila mezi nejdražší regiony vůbec.

"Praha je nejatraktivnější region s největší spotřebou, takže se zde řetězce logicky snaží získat co největší tržní podíl i za cenu nižších marží. Z posledního vývoje se zdá, že některý z prodejců opět začal cenovou válku. Podobně tomu bylo i loni s OMV."

Z hlediska regionů jsou ceny nižší také například na jižní Moravě, vyšší na severní Moravě. To je dáno hlavně tím, jaká je v oblasti konkurence a poptávka.

Jak se bude vyvíjet cena ropy dál?

Podle Petra Bártka teď dochází určitě vystřízlivění z těch obrovských růstů v posledních dvou letech - za těmi stála nestabilita v Iráku, zvyšující se spotřeba ropy a do značné míry také spekulanti. Právě ti prý nyní odchází a zároveň se kvůli vysoké ceně snižuje spotřeba ropy a lze tedy prý předpokládat, že se ceny ustálí na nových úrovních - sice vyšších, než byly před začátkem růstu, ale rozhodně nižších, než byly rekordní hodnoty mezi 50 a 60 dolary za barel.

"Co se týče benzinu, tam si myslím, že můžeme očekávat ustálení - kolem 29-30 korun za litr. V zimním období začíná cena růst, ale letos je velice dobrá situace v zásobách ropy, jsou vyšší o 5 procent než je dlouhodobý průměr."

Milan Kopp, David Vandrovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme