Ceny benzinu jdou dolů

Průměr u nejprodávanějšího benzinu Natural 95 konečně klesl pod 30 korun za litr. Během jediného týdne jde o pokles o 40 haléřů. Jaké jsou hlavní důvody poklesu cen benzinu?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benzin | Foto: www.automarket.co.yu

Samozřejmě že pokles cen ropy. Podle analytika společnosti Cyrrus Petra Bártka, za poslední měsíc spadla její cena o 11 procent. Přitom od svého vrcholu v září se vzdálila už o 20 procent. Nejvýrazněji se ceny PHM snížily v Praze, která přitom patřila mezi nejdražší regiony vůbec.

"Praha je nejatraktivnější region s největší spotřebou, takže se zde řetězce logicky snaží získat co největší tržní podíl i za cenu nižších marží. Z posledního vývoje se zdá, že některý z prodejců opět začal cenovou válku. Podobně tomu bylo i loni s OMV."

Z hlediska regionů jsou ceny nižší také například na jižní Moravě, vyšší na severní Moravě. To je dáno hlavně tím, jaká je v oblasti konkurence a poptávka.

Jak se bude vyvíjet cena ropy dál?

Podle Petra Bártka teď dochází určitě vystřízlivění z těch obrovských růstů v posledních dvou letech - za těmi stála nestabilita v Iráku, zvyšující se spotřeba ropy a do značné míry také spekulanti. Právě ti prý nyní odchází a zároveň se kvůli vysoké ceně snižuje spotřeba ropy a lze tedy prý předpokládat, že se ceny ustálí na nových úrovních - sice vyšších, než byly před začátkem růstu, ale rozhodně nižších, než byly rekordní hodnoty mezi 50 a 60 dolary za barel.

"Co se týče benzinu, tam si myslím, že můžeme očekávat ustálení - kolem 29-30 korun za litr. V zimním období začíná cena růst, ale letos je velice dobrá situace v zásobách ropy, jsou vyšší o 5 procent než je dlouhodobý průměr."

Milan Kopp, David Vandrovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme