Ceny cigaret zřejmě neporostou tak rychle, jak plánovala minulá vláda

Ceny cigaret porostou méně, než navrhovala minulá vláda. Poslanci schválili změny sazeb spotřebních daní u tabákových výrobků. Krabička cigaret by podle ministra financí Vlastimila Tlustého z ODS měla zdražit v průměru asi o deset korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cigarety | Foto: Jan Rosenauer

Ministr Tlustý je s pomalejším tempem zvyšování cen u tabáku spokojen. "Protože se v minulosti několikrát ukázalo, že příliš vysoké zvýšení spotřebních daní nakonec vedlo k nižšímu výběru, tak já tohle řešení považuji za lepší, než to původně navržené."

Oproti tomu místopředseda ČSSD a bývalý ministr financí Bohuslav Sobotka míní, že pomalejší růst daní skýtá nebezpečí. "Budeme požadovat, aby ministr financí doložil rozpočtovému výboru, jakým způsobem chce nahradit výpadek příjmů státního rozpočtu, který byl způsoben dnešním hlasováním ODS a KSČM v Poslanecké sněmovně."

Skutečný termín zdražení cigaret v prodejnách je nejasný. Zákon má začít platit od března 2007, ale je jisté, že prodejci se předzásobí.

Ve schválené podobě novely je také zavedení nulové spotřební daně na biopaliva, což ocenili hlavně zelení. "To znamená, že bude možné jezdit na stoprocentní bioplyn, na stoprocentní oleje, živočišné, rostlinné a jejich kombinace," říká šéf Strany zelených Martin Bursík.

Naopak neuspěla ODS se svým návrhem na snížení spotřební daně u benzinu o 1,30 a u motorové nafty o 40 haléřů na litr. Celou předlohu musí ještě projednat Senát a podepsat prezident.

Marika Táborská, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme