Češi si připlatí za elektřinu. Její cena na burze se výrazně zvyšuje

Cena elektřiny na burze roste z několika důvodů. Jedním z nich je podle tajemníka Sdružení velkých spotřebitelů energie Karla Šimečky vysoká poptávka, pod kterou je podepsaný hospodářský růst v posledních měsících.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stožáry vysokého napětí | Foto: Jan Bachorík

„Výrobní kapacity průmyslu jsou vytížené naplno, investice do výroby rostou rychleji než výroba elektřiny,“ říká s tím, že také rostou ceny uhlí i plynu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s tajemníkem Sdružení velkých spotřebitelů energie Karlem Šimečkem o tom, proč rostou ceny elektřiny.

Zdražení by podle Šimečka mohli pocítit i spotřebitelé, a to už od ledna 2019. „Odhadnout ten nárůst je těžké, bude to asi přes 10 eur,“ odhaduje Šimeček a dodává, že bude záležet především na tom, kterého obchodníka si lidé vyberou. Růst ceny elektřiny navíc ovlivní i zvýšení regulačních poplatků.

Ceny rostou o čtyři procenta

Zatímco ještě loni se elektřina na Pražské energetické burze obchodovala zhruba za 750 korun za megawatthodinu, na začátku tohoto týdne už cena vystoupala asi na 1200.

Pokud jde o ceny pro spotřebitele, tak Energetický regulační úřad umožnil letos zvýšit ceny elektřiny i plynu. ČEZ zdražil od června, E.ON už od začátku roku. Připlatí si i zákazníci Pražské energetiky. V průměru ceny rostou o 4 procenta, záleží na nastavení konkrétní smlouvy a fixaci cen.

Prokop Havel, Jiří Chum Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme