Ceny hnojiv jsou kvůli zdražení plynu a sankcím na historických maximech
Někteří evropští výrobci omezují produkci hnojiv. Může za to vysoká cena plynu i omezení dodávek potřebných surovin z Ruska, Běloruska a Ukrajiny. O tisíce korun za tunu proto zdražuje například močovina.
„Ta močovina před námi – to je 16 tisíc za tunu bez daně. Dneska ty ceny jsou přes 22 až 23 tisíc.“ Zemědělci Lukáši Jurečkovi z Nové Vsi na Brněnsku by zásoby hnojiva ve skladech měly vydržet do příštího jara. Kde a za kolik nakoupí další, v tuto chvíli neví.
Někteří evropští producenti hnojiv omezují výrobu. Jak to na trhu vypadá a co to znamená pro zemědělce, uslyšíte v reportáži
Několik evropských producentů hnojiv totiž omezilo nebo pozastavilo provoz. „K výrobě čpavku jako důležité složky dusíkatých hnojiv, je potřeba obrovské množství zemního plynu. Ceny termínových kontraktů na plyn jsou v Evropě nyní desetkrát vyšší než před rokem,“ vysvětluje analytik společnosti zainvestuj.to Petr Pelc.
Kromě toho je podle analytika produkce evropských potravin závislá třeba i na ruském potaši nebo fosfátu. To jsou totiž důležité suroviny pro výrobu hnojiv.
Za problematickou považuje situaci i ministerstvo zemědělství. „Případnou podporu hnojiv vidíme cestou finanční podpory tuzemských výrobců, což by však muselo být prostřednictvím programů ministerstva průmyslu a obchodu nebo podobnými prostředky,“ vysvětluje mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.
Dovoz hnojiv by byl možný i od alternativních dodavatelů z Afriky. Tam by ale bylo třeba důsledně hlídat složení hnojiv, kvůli možnému nadlimitnímu výskytu těžkých kovů.