Ceny letenek do Asie by letos díky levné ropě mohly klesnout pod 10 tisíc korun

Ceny letenek do Asie letos budou rekordně nízké. Podle odhadů prodejců by mohly klesnout i pod hranici 10 tisíc korun. Důvodem je levná ropa a také narůstající konkurence dopravců, kteří se předhánějí ve výhodných nabídkách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letadlo (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

„Do Spojených arabských emirátů se v současné chvíli lze dostat za necelých 7 tisíc korun. Jsou považovány za rozcestník pro asijské destinace,“ popsala Kateřina Petříčková z Asociace cestovních kanceláří a agentur.

Dalším faktorem jsou podle ní v minulých letech rozšířené přímé linky do Vietnamu nebo Číny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Letenky do Asie by letos měly být rekordně levné. Za kolik se dají pořídit a co za poklesem cen stojí, zjišťovala Zuzana Švejdová

„Letošní ceny zpátečních letenek do Asie se mohou dostat pod hranici 10 tisíc korun. Důvodem jsou nízká cena ropy, velká kapacita míst a konkurence leteckých dopravců,“ potvrdil Josef Trejbal ze společnosti Letuška.cz.

Zlevňují i zájezdy od cestovních kanceláří. Třeba osmidenní dovolená v Thajsku se snídaní vyjde na zhruba 18 tisíc korun. Přitom ještě před pěti lety stála o 5000 víc. Samotná letenka do Bangkoku stála ještě před 20 lety 22 tisíc.

Méně nákladné by mělo být díky levné ropě i létání po Evropě. Cena suroviny se v současnosti pohybuje kolem 30 dolarů za barel. Ještě v roce 2008, kdy dosáhla vrcholu, se prodávala za skoro pětinásobek.

„Za období loňského roku v průměru a globálně klesly ceny letenek o osm procent. V podstatě jediným důvodem je nízká cena ropy. I letos by měl být hlavním 'motorem' pro cenu letenek zejména vývoj na ceně ropy. A ten zatím odpovídá tomu, že by ceny letenek mohly ještě klesnout,“ řekl Tomáš Menčík ze společnosti Cyrrus.

Příplatky za zavazadlo i jídlo

Ne všichni dopravci ale na situaci reagují zlevněním palivových příplatků. Mají totiž zafixované ceny suroviny i na několik měsíců dopředu.

„Každá společnost to dělá na určité období dopředu - řekněme od půl roku do jednoho roku. Teď už jde jenom o to, kdy jim to vyprší a kdy se budou zajišťovat znovu. V ten okamžik by se jim měly nižší náklady přenést do účetnictví a teoreticky i do cen letenek,“ doplnil Tomáš Menčík.

Dopravci se snižování cen letenek vyhýbají příplatky za zavazadlo. Některé aerolinky navíc zrušily i zdarma občerstvení na palubě letadla.

Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru