Ceny nafty a benzínu v Česku porostou

Benzín a nafta budou i v České republice záhy dražší. A to proto, že světové ceny ropy už překonaly magickou hranici 100 dolarů za barel. Důvodem je kromě velké poptávky v průmyslově rostoucí Číně a Indii také zimní topná sezona ve Spojených státech. Ta snížila zásoby černého zlata mnohem více, než odborníci předpokládali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benzin | Foto: www.automarket.co.yu

"To je také důvodem toho, že ropa by se měla v následujících dnech udržet a stále se pohybovat na poměrně vysokých úrovních - kolem té hranice 100 dolarů. V současnosti očekáváme, že vysoké ceny ropy by se na českých čerpacích stanicích měly promítnout zhruba do týdne až do 14 dnů," vysvětluje analytik společnosti Colosseum Petr Čermák.

Jak Petr Čermák doplnil, důvody rychlého růstu cen ropy hned tak nepominou: "Prvním z nich je oslabování amerického dolaru. Druhým důvodem jsou obavy ohledně ohrožení dodávek z Nigérie. Třetím důvodem je napjatá situace z hlediska poptávky, přičemž ovlivňuje i zásoby ropy v USA, kdy poslední statistiky ukázaly, že tyto zásoby poklesly přibližně o 4 miliony barelů. Analytici přitom očekávali pokles zhruba jen o 2 miliony barelů."

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme