Ceny nájemného rostou. Tlačí je nahoru růst ekonomiky i turistický ruch

V Česku stoupají náklady na bydlení. Kromě cen nemovitostí rostou i ceny nájemného. Jen za loňský rok zdražilo průměrné nájemné o sedm procent. Ceny se liší podle regionů a kvality pronajímaných bytů. Nejvíce zaplatí lidé tradičně v Praze, nejméně pak podle velikosti bytu v Olomouckém, Libereckém nebo Ústeckém kraji. Vyplývá to ze statistik společnosti RE/MAX.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Panelový dům, panelové domy, sídliště, panelák

Panelový dům, panelové domy, sídliště, panelák | Foto: Anna Jadrná | Zdroj: Český rozhlas

Pronájem garsonky o 30 metrech vyšel loni v Praze na více než 7,5 tisíce korun. Zájemci o byt 2+kk si museli připravit 9,5 tisíce korun a za byt 3+kk s plochou 65 metrů čtverečních si pronajímatelé řekli o 12 250 korun.

V Pardubickém kraji podražily pronájmy garsonek dokonce o více než 45 procent. U větších bytů zaplatí lidé více také v Libereckém, Jihočeském a Středočeském kraji. Ceny mohl ovlivnit třeba i rozmach průmyslové výroby.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ceny nájemného rostou. Nejdráže je v Praze, nejlevněji v Olomouckém, Libereckém a Ústeckém kraji. Téma pro Jitku Hanžlovou

„Příkladem může být automobilová továrna v Kvasinách, která se otevírá, a díky tomu došlo meziročně k nárůstu cen nájmů přes 20 procent,“ říká makléř RE/MAXu Jan Zachystal.

Kromě růstu ekonomiky, nových pracovních příležitostí a dostatku peněz v kombinaci s malým množstvím nabízených nových bytů, může hrát svoji roli třeba i turistický ruch.

„Praha obecně patří mezi jednu z nejbezpečnějších destinací na světě a v Evropě obzvláště. To přitahuje turisty a je velké množství bytů, které jsou využívány pro krátkodobé pronájmy. Bytů na dlouhodobý pronájem je v centru méně a to více to tlačí ceny nahoru,“ vysvětluje David Jirušek ze společnosti Maxima reality.

Za růstem cen nájmů stojí i zvyšující se ceny nových bytů, které loni podle developerů zaznamenali pětinový růst. Podobné je to i u starších bytů.

Nejlevnější pronájem garsonky? V Olomouckém kraji

Kvůli vyšší nabídce se podle Zachystala začíná měnit i chování majitelů bytů. „Pronajímatelé si mohou nájemce vybírat. Už nesledují jen bezdlužnost budoucích nájemců, ale dívají se i na to, jestli mají stabilní práci. Preferují samozřejmě většinou dlouhodobé pronájmy, tedy minimálně rok a více. V neposlední řadě si vybírají nájemce také podle osobních sympatií,“ přibližuje.

Zájem o dražby nemovitostí v Česku roste, zejména o panelové byty

Číst článek

Nejlevněji si mohli lidé v minulém roce pronajmout garsonku v Olomouckém kraji. Zaplatili necelé 4,5 tisíce. V případě bytů 2+kk bylo nejvýhodnější přestěhovat se do Libereckého kraje, kde byl průměrný nájem 4 725 korun.

Byty 3+kk jejich majitelé k pronájmu nabízeli za nejmenší průměrnou cenu v Ústeckém kraji. Konkrétně v průměru 5 600 korun.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme