Ceny nemovitostí stoupnou až o 19 procent. Důvodem je dražší materiál a nedostatek pracovníků

Nemovitosti zdraží až o 19 procent kvůli vzrůstající ceně stavebnin a chybějícím pracovníkům. Nejvíce zdražují ocel, dřevo, plasty a izolační materiály. Realizace projektů pro nižší střední třídu a nízkopříjmové skupiny se některým developerům již přitom nevyplatí. Vyplývá to z aktuální studie developerských společností H2/2021 zpracované CEEC Research, kterou má ČTK k dispozici.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Developerský projekt v holešovickém přístavu

Developerský projekt v holešovickém přístavu | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podle 74 procent developerů oslovených CEEC Research se už nyní zdražení materiálů promítá v cenách developerských projektů. A až 13 procent oslovených developerů bylo již nuceno realizaci některých staveb odsunout či pozastavit, vyplývá dále ze studie.

Češi ve velkém skupují dřevo a uhlí. Reagují na vysoké ceny energií, obávají se dalšího zdražování

Číst článek

Z vyjádření ředitele skupiny REALISM Construction s.r.o. Martina Hubingera vyplývá, že sice zdraží projekty zaměřené na bohatší kupující, dopady se však nejvýrazněji dotknou střední a nižší třídy.

„Projekty, kde jsou kupující na cenu mimořádně citliví, tedy projekty zaměřené na nižší střední třídu a nízkopříjmové skupiny, přestanou dávat smysl a nebudeme o jejich zahájení nebo přípravu ani usilovat,“ uvedl Hubinger.

V průměru 63 procent developerů oslovených CEEC Research pozoruje zdražování výrobků pro vybavení interiéru (obklady, dlažby, dveře, okna a jiné), a to v průměru o deset procent. Zbylých 37 procent vnímá toto zdražování částečně.

Šetření a kvalita

„Dodavatelé se budou jistit větší přirážkou k nabídkovým cenám a lze předpokládat, že budou šetřit i na úkor kvality,“ uvedl Pavel Malyshev, jednatel společnosti PRECO GROUP s.r.o.

Statistický úřad: Nejlevněji šlo byty pořídit v okresech zasažených těžbou uhlí, nejdražší byly v Praze a Brně

Číst článek

Kromě stavebních materiálů je problémem i dlouhodobý nedostatek stavebních dělníků. „Již před covidem rostla rapidně cena lidské práce z důvodu nedostatku pracovníků ve stavebnictví a chybějících pobídek levnější pracovní síle ze zahraničí. Bohužel v dnešní době se to navíc potkalo s prudkým zdražováním cen materiálů a výrobků způsobeným zpřetrháním dodavatelských řetězců díky opakovaným lockdownům,“ uvedl ředitel společnosti Karlín Group Management a.s. Jan Ludvík.

CEEC Research zároveň uvádí, že může docházet ke snižování marže developerských společností. „Očekáváme stálý mírný růst prodejních cen a pravděpodobné snižování marže vzhledem ke skokovému nárůstu cen stavebních materiálů,“ uvedl v tiskové zprávě ke studii Martin Svoboda, výkonný ředitel společnosti JRD Development s.r.o.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme