Ceny pohonných hmot přestaly růst. Benzin a nafta nejspíš nezdraží ani v létě

Zdražování benzinu a nafty se zastavilo, ceny dokonce mírně klesly. Natural 95 se tak pohybuje v průměru na 32,80 Kč a nafta stojí 32,40. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny pohonných hmot sleduje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tankování pohonných hmot | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Ceny pohonných hmot reagují na stagnaci světových cen ropy. Severomořská ropa Brent se momentálně přibližuje k 66 dolarům za barel.

Analytik České spořitelny Luboš Mokráš předpokládá, že benzin a nafta nejspíš nezdraží ani v létě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Další zdražování PHM u čerpacích stanic v Česku nyní nehrozí. Více zjišťovala redaktorka Zuzana Petráňová

„S největší pravděpodobností by ceny měly být víceméně stabilní, protože očekáváme i víceméně stabilní cenu ropy. Je tam určité riziko, že by cena ropy mohla mírně poklesnout. Pokud by k tomu došlo, tak bychom viděli pokles cen i u nás na čerpacích stanicích,“ říká analytik.

Pohonné hmoty postupně zdražovaly od února, nejdřív v dubnu o desítky haléřů, v květnu už to byly jen jednotky haléřů.

Nejvíc za benzin dají řidiči na jihu Moravy

Benzin je nejdražší v Jihomoravském kraji, kde řidiči za litr Naturalu 95 dají v průměru 33,30 Kč. Nad hranicí 33 korun je také benzin v Praze, na Vysočině a v Plzeňském kraji. A právě tam je i nejdražší nafta. Naopak nejlevnější je Královéhradecký kraj, a to jak pro řidiče tankující naftu, tak i benzin.

Natankovat v Česku se většinou vyplatí, pokud se lidé chystají autem na dovolenou do zahraničí, třeba do Chorvatska. Skoro ve všech okolních zemích jsou totiž benzin i nafta dražší.

„Ceny pohonných hmot jsou vyšší zejména v západních zemích - v Německu, ve Francii. Velmi drahé pohonné hmoty jsou v Itálii, kde řidič může za litr benzinu zaplatit až o 14 korun víc než doma,“ potvrzuje analytik společnosti Colosseum Boris Tomčiak.

Naopak se vyplatí tankovat po cestě v Polsku, kde jsou ceny zhruba o jednu korunu na litr nižší. Levnější pohonné hmoty jsou taky v Rakousku.

Zuzana Petráňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme