Ceny pohonných hmot stále stoupají

Ceny pohonných hmot se od pondělí opět zvýšily, cena nafty dokonce překročila 28 korun za litr. Nejvýrazněji podražil benzín v Praze a na severní Moravě, kde se jeho cena zvedla v průměru o 20 haléřů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benzínová pumpa u dálnice | Foto: Jan Rosenauer

Vyplývá to ze studie, kterou zveřejnila společnost Webfram. Zdražování benzínu souvisí s tím, jak se vyvíjejí ceny ropy na světových trzích a ty se ve čtvrtek poprvé v historii vyšplhaly na hranici 60 dolarů za barel.

Podle analytika Jiří Šťastného ze společnosti Colosseum se ale zdražovat nebude věčně. "Co se týče výhledu na příští týdny nepředpokládal bych, že vzestup cen bude dramatický. Bude se maximálně pohybovat v desítkách haléřů na litr. Pokud se podíváme do horizontu nejbližších měsíců, vzestup cen by se měl v létě udržet pod psychologickou hranicí třiceti korun za litr," předpokládá Šťastný.

Ceny pohonných hmot rostou také v Německu. Němečtí motoristé to nesou s nelibostí i proto, že tento týden začaly školní prázdniny. Litr benzínu Super přijde ve Spolkové republice průměrně na 1,25 eura, nafta stojí 1,10. Tak drahé pohonné hmoty ještě nikdy nebyly. Řidiči vidí příčinu i v začátku prázdnin a viní prodejce, že spekulují s vysokou poptávkou ve snaze zvýšit svůj zisk. Stejného názoru je i ADAC.

Zástupkyně Svazu palivového hospodářství Barbara Meyerová-Bukowá se ve vysílání televize ARD ohradila, že úroveň cen nemá nic společného s nastupujícími dovolenými. Ceny na světových trzích jsou podle ní rekordní a navíc oslabilo euro, což zvedlo cenu na úroveň, jako nikdy před tím.

Ondřej Kubala, Marie Matúšů, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme