Ceny potravin podle analytika porostou nejméně do léta

V České republice se zvedají ceny potravin i pohonných hmot. Ty se vyšplhaly až na rekordní úroveň. Potvrdily to dnešní údaje Českého statistického úřadu. A ani nová čísla o vývoji inflace nejsou právě povzbudivá její růst zrychlil v únoru oproti počátku roku o dvě desetiny na tři celá sedm procenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pokladna | Foto: Tomáš Adamec

„Jednoznačně se dá říci, že si mnohem více připlácíme za potraviny a za bydlení. A ostatně dlouho diskutované zvýšení daně z přidané hodnoty inflaci odrazilo vzhůru zhruba o jeden procentní bod,“ řekl analytik ČSOB Petr Dufek.

Nejrychlejší nárůst cen podle něj nyní zaznamenávají výdaje spojené se zdravím, což znamená, že lidé platí víc za léky.

„Můžeme to spočítat hypoteticky na 350 korun na osobu a měsíc, takže taková typická česká domácnost by si zaplatila každý měsíc v tomto roce asi o tisíc korun víc,“ doplnil Petr Dufek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Analytik ČSOB Petr Dufek mluví o zvyšování cen v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

Zdražovat budou podle jeho slov ještě potraviny – přinejmenším do léta.

„V meziročním vyjádření dynamika růstu cen potravin překročí sedm procent, což tady opravdu hodně dlouho nebylo. Pokud jde o bydlení, tak snad s výjimkou cen zemního plynu bychom se už neměli v letošním roce dočkat žádného šoku,“ uvedl analytik.

Stoupající ceny pohonných hmot zatím podle jeho slov pociťují pouze řidiči při jejich čerpání u benzínových stanic, do zboží se ale zatím vysoké ceny nepromítají.

„Naše ekonomika vstoupila do recese, jak jsme se dnes dozvěděli, takže asi zvyšování úrokových sazeb a utlumování růstu úvěrů a vůbec utlumování ekonomiky by v tuto chvíli nebylo na místě,“ domnívá se Petr Dufek.

Za inflací podle něj stojí vysoké ceny pohonných hmot, ropy, zemního plynu a zvyšování DPH a vůbec spotřebních daní.

„Není to o poptávce, ta tady zůstává už dva roky hodně slabá a minimálně v letošním roce ještě hodně slabá bude,“ vysvětlil analytik.

Eva Presová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme