Ceny roamingu v EU přezkoumává soud

Cenové stropy u roamingů jsou podle generálního advokáta Evropského soudního dvora oprávněné. Soud přezkoumává nařízení Evropské unie, které na 3 roky stanovilo maximální ceny hovorů uskutečněných v rámci roamingu na území členských států.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klávesnice mobilního telefonu | Foto: Fotobanka stock.xchng

Díky nařízení ceny za volání výrazně klesly. Platnost nařízení ale napadli čtyři telefonní operátoři u britského soudu. Nejvyšší soud Anglie a Walesu se pak obrátil s dotazem na Evropský soudní dvůr v Lucemburku, jestli může Unie takové cenové stropy stanovit.

Generální advokát soudu Miguel Maduro vydal stanovisko, že sedmadvacítka má právo takové nařízení vydat na základě článku 95 Smlouvy o Evropském společenství. Podle něj Unie může přijímat opatření ke sbližování předpisů v oblastech, kde existují rozdíly bránící fungování společného trhu.

Ceny za roamingové hovory v jednotlivých státech se značně lišily a odrazovaly zákazníky od využívání přeshraničních služeb v rámci jednotného trhu. Proto generální advokát soudu navrhl, aby platnost nařízení potvrdil.

Pro Evropský soudní dvůr sice není stanovisko generálního advokáta závazné, ale ve většině případů vydává konečné rozhodnutí v souladu s ním.

Igor Maňour, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme