Ceny ropy dál padají, benzin i nafta by mohly zlevnit o více než korunu

Benzin a nafta po dlouhé době zlevňují. Zatím o desetníky, ale cena by možná mohla klesnout až o korunu na litr. Na některých čerpacích stanicích se už dá koupit litr benzinu za méně než 34 korun, litr nafty pod 33 korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Černý je majitelem čerpací stanice v Hrochově Týnci na Chrudimsku | Zdroj: ČTK

Průměrná cena zatím nijak výrazně neklesá, u benzinu Natural je 36,30 koruny, nafta se prodává za 35,80. Ovšem některé stanice tento týden stlačily cenu pod 34 korun za benzin a pod 33 korun za naftu.

Ceny benzinu a nafty ovlivňuje kurz koruny k dolaru, daňové zatížení, marže obchodníků a provozovatelů čerpacích stanic, poptávka, ale hlavně základní surovina – tedy cena ropy. Ta na světových trzích poslední dobou stále výrazněji klesá. Od letošního února spadla cena ropy Brent ze 119 dolarů na 99 dolarů za barel.

Dá se proto čekat, že zlevňování pohonných hmot bude pokračovat. Například podle analytika společnosti Cyrrus Tomáše Menčíka se pokles cen ropy projeví v cenách benzinu opravdu znatelně.

„Podle mého mínění lze očekávat, že ceny benzinu u čerpacích stanic budou v příštích týdnech reflektovat vývoj ceny ropy a měly by tedy klesat. Pokles ceny ropy byl natolik výrazný, že by mě nepřekvapil pokles cen benzinu a nafty o korunu až 1,50 koruny v horizontu příštích dvou týdnů,“ míní analytik.

Ceny ropy brzdí i pomalá ekonomika

Do cenového vývoje ale ještě zasáhne motoristická sezona. S tím, jak bude růst poptávka po pohonných hmotách, poroste zřejmě také jejich cena. Kromě toho česká koruna v dlouhodobějším pohledu stále mírně oslabuje, což také může přispět ke zdražování, i když nijak radikálně. Dominantnější vliv ale bude stále mít cena ropy.

Ropa na světových trzích zlevňuje i kvůli předpokládanému zpomalování evropské ekonomiky. Ovšem ani světové hospodářství neporoste tak rychle, jak to jednu chvíli vypadalo, a tak bude zřejmě klesat poptávka po ropě i ve světě.

K tomu přispívají i poslední údaje z Číny, jejíž hospodářství neroste tak závratně, jak se čekalo. Čína je jedním z největších kupců surovin včetně ropy.

Kromě toho klesá poptávka ve Spojených státech, kde se kromě pomalejšího rozjezdu podniků projevuje přechod mnoha energetických zařízení na zemní plyn, který je po těžbě z břidlic mnohem levnější než ropa nebo uhlí. Navíc i v Americe začínají lidé hledět na nižší spotřebu automobilů a více kupují ty s nižší spotřebou.

Jitka Hanžlová, mka, Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme