Ceny ropy klesají, poptávku po ní zpomalila hlavně Čína

Ropu včera zasáhly výrazné výprodeje. Cena barelu typu Brent klesla o zhruba 3,7 dolaru, barel lehkého amerického WTI zlevnil o 4 dolary. A jak tvrdí někteří analytici, výprodeje tím nekončí. Investiční banka Goldman Sachs třeba předpovídá, že Brent čeká v následujících několika měsících sedmnáctiprocentní korekce. To by mohlo podpořit nastartované oživení globální ekonomiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ropný terminál Rás Lanúf | Foto: Martin Dorazín

„Pokud nás zajímají nadcházející týdny, další dramatické výprodeje neočekávám. Bude záležet na situaci na Blízkém východě a na měnové politice americké centrální banky, která zůstává velice expanzivní. Měnová politika USA bude podle mého názoru klíčová, protože zatím ceny ropy a ostatních komodit podpírala. FED přestane ve druhé polovině roku pumpovat peníze do tohoto systému a právě druhá polovina roku by mohla být docela obtížná,“ varuje analytik společnosti X Trade Brokers Jaroslav Brychta.

Mnozí tvrdí, že ropu na současné úrovně vyhnali spekulanti. Zásoby a volné kapacity jsou totiž čtyřikrát vyšší než v rekordním roce 2008. S tím souhlasí i Brychta a potvrzuje, že na trhu existuje výrazný přebytek likvidity, který FED uměle vytvořila. „Nebýt toho, že FED nakoupil 600 miliard dluhopisů, nemohly by ceny komodit být tak vysoko, jako jsou dnes,“ upozorňuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Analytik společnosti X Trade Brokers Jaroslav Brychta komentuje ve Světě o deváté pohyb cen ropy

Situace v Libyi se lepší, v Nigérii, která patří mezi největší africké vývozce, roste napětí. Server MarketWatch tvrdí, že právě odtud přijde další šok. Podle Brychty je nutné vyčkat do příštího týdne, kdy se dozvíme výsledky nigerijských voleb.

„Záleží také na tom, jakým způsobem se k volbám postaví povstalci z hnutí za osvobození delty Nigeru, jejichž postoj je klíčový. Právě oni v minulosti útočili na ropné instalace a pokud by hrozili, že útoky vystupňují, samozřejmě hrozí, že cena ropy dále poroste,“ dodává.

Mezinárodní energetická agentura oznámila, že pozoruje značné zpomalení čínské poptávky po ropě. Brychta zde vidí dva faktory. Jedním z nich jsou větší efektivita Číny při využívání ropy a určitý odklon od ropy k levnému zemnímu plynu.

„Hrozí však také, že čínská ekonomika zpomaluje. Centrální banka se snaží už několik měsíců bojovat s inflací a nedávno zvýšila úrokové sazby. To by mělo dopad na ceny ropy i ostatních komodit, zejména průmyslových kovů,“ varuje.

Roman Chlupatý, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme