Ceny ropy po útoku Hamásu rostou. Investoři se obávají, že konflikt ovlivní dodávky z regionu

Ceny ropy v pátek pokračují v růstu, vzhůru je tlačí obavy z eskalace konfliktu mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás. Severomořská ropa Brent krátce po 15.00 SELČ vykazovala nárůst zhruba o 0,7 procenta a nacházela se mírně nad 93 dolary za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si připisovala také zhruba 0,7 procenta a dostala se nad 90 USD za barel.

Tel Aviv/Londýn/New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těžba ropy Brent v Severním moři (ilustrační foto)

Barel Brentu nyní opět stojí 93 dolarů (ilustrační foto) | Foto: Nick Smyth / Alamy | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Investoři se obávají, že širší konflikt na Blízkém východě by mohl narušit dodávky ropy z tohoto regionu. Ceny ropy tak směřují k druhému týdennímu nárůstu za sebou.

„Známky, že izraelská pozemní ofenziva je na spadnutí, od čtvrtka výrazně tlačí ceny ropy vzhůru,“ uvedli podle agentury Reuters analytici ze společnosti Commerzbank. „Barel Brentu nyní opět stojí 93 dolarů. Situace v zásobování trhu se ale zatím nezměnila,“ dodali.

Americký torpédoborec v Rudém moři sestřelil rakety a drony, které zřejmě mířily na Izrael

Číst článek

Izraelský ministr obrany Joav Galant ve čtvrtek pěším jednotkám shromážděným u hranic s Pásmem Gazy řekl, že brzy uvidí obléhané palestinské území „zevnitř“. K obavám z eskalace konfliktu přispěla i zpráva, že americká vojenská loď v severním Rudém moři sestřelila tři střely a několik dronů, které mohly mířit na Izrael.

Rozhodnutí Spojených států zmírnit sankce na ropu z Venezuely situaci na globálním trhu s touto surovinou pravděpodobně výrazněji neovlivní, protože nárůst produkce ropy ve Venezuele bude zřejmě jen postupný.

„Produkce ropy ve Venezuele nebude v dohledné době významným faktorem při vytváření rovnováhy na globálním trhu s ropou,“ uvedl analytik Tamas Varga ze společnosti PVM.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme