Ceny rostly nejpomaleji od konce roku 2003

Růst spotřebitelských cen v Česku výrazně zpomalil. Oproti loňskému lednu vrostly o 1,7 procenta, zatímco v prosinci to bylo 2,8 procenta. Meziroční inflace je nyní nejnižší od konce roku 2003. V samotném lednu ceny vzrostly o 0,7 procenta, vyplývá z informací Českého statistického úřadu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nákupní vozík | Foto: Jan Rosenauer

Ceny zboží úhrnně vzrostly o 0,5 procenta a u služeb dosáhla lednová inflace 1,2 procenta. "Za růstem cen stálo především podražení bydlení a lyžařských zájezdů spolu s tím, jak vrcholila sezóna," uvedl ekonom Volksbank CZ Vladimír Pikora. Rostly také regulované ceny elektřiny, plynu nebo tepla.

Potraviny zdražily minimálně, meziročně byly dokonce o půl procenta levnější. Ceny ovlivnilo především zdražení čerstvé zeleniny o 6,3 procenta a nealkoholických nápojů téměř o procento. Rostly i ceny alkoholu, přičemž pivo zdražilo o 2,4 procenta. Naopak dolů lednovou inflaci tlačily pohonné hmoty.

Proti loňskému lednu zpomalil růst cen u většiny zboží i služeb. Důvodem byl především loňský lednový růst řady cen kvůli zvýšení spotřebních daní a změn v DPH. Ceny telekomunikačních služeb tak přešly z prosincového růstu o 14,6 procenta do lednového poklesu 2,1 procenta. Také u pohonných hmot vystřídal prosincový růst o 8,9 procent lednový pokles o 0,4 procenta.

Analitici očekávájí, že se tento příznivý trend zatím udrží. "Očekáváme, že v první polovině roku se bude spotřebitelská inflace držet pod dvěma procenty. Silnější kurz koruny se projeví u většiny zboží z dovozu, očekáváme proto další výrazný pokles cen elektroniky a textilu," doplnil Pikora.

Martin Hromádka, David Vandrovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme