Ceny v lednu stouply o 1,3 procenta. Hlavně kvůli vyšší DPH

Spotřebitelské ceny v lednu vzrostly o 1,3 procenta. To je zhruba stejný vývoj, který čekala většina analytiků. Údaje o lednové inflaci zveřejnil Český statistický úřad.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pokladna | Foto: Tomáš Adamec

Na vyšších cenách se podílí hlavně zvýšení sazeb DPH o jeden procentní bod. Skokově zdražily některé služby a produkty. Mezi ně statistici například počítají elektřinu, vodu, plyn, některé potraviny, a to především pečivo a ovoce. A také bydlení.

Přehrát

00:00 / 00:00

O lednové míře inflace mluvil Jan Beneš

V dopravě vzrostly ceny pohonných hmot. Dráže vyšly rovněž telefonické a telefaxové služby.

Inflace je nárůst všeobecné cenové hladiny zboží a služeb v ekonomice v určitém časovém období. Změnu cenové hladiny udává míra inflace, která se vypočítává jako poměr vybraného cenového indexu na konci a na začátku období.

Spotřebitelské ceny meziročně vzrostly téměř o dvě procenta. To je o něco méně než v prosinci. Důvodem tohoto vývoje byl výraznější meziměsíční růst cen v lednu 2012 než v lednu 2013.

Průměrná meziroční míra inflace za loňský rok přesáhla 3 procenta a oproti roku 2011 byla vyšší skoro o 1,5 procentního bodu. To je podle statistiků nejvyšší hodnota za poslední čtyři roky.

Ceny stouply v lednu kvůli DPH meziměsíčně o 1,3 pct | Foto: ČTK

Milan Kopp, Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme