Ceny zeleniny rostou, benzín dál zlevňuje

Poměrně velké zdražení cen zeleniny za poslední týden hlásí Český statistický úřad. Například na Pardubicku zdražily brambory bezmála o třetinu. Výrazně vyšší, a to i v celorepublikovém průměru, je teď také cena rajčat a paprik. Méně naopak zaplatí řidiči u pump.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zelenina | Foto: vegetarian.cz

Rajčata podražily v průměru o šest korun za kilo, papriky o pět korun. Podobné sezónní výkyvy se ale hlavně před Vánoci opakují každým rokem. Jinak se ceny v prvním adventním týdnu příliš nehýbaly, potvrzuje Jana Bondyová z ČSÚ.

"Když jsem se podívala vzhledem k tomu, že se peče vánoční cukroví, na stejný týden v minulém roce, tak vloni bylo máslo o tři koruny levnější, cukr byl levnější o šest korun a vajíčka o 50 haléřů," srovnala Bondyová.

Dolů jde nyní na jatkách cena vepřového. Ještě v polovině října byla o tři koruny vyšší. Jak ale dodává analytik Petr Havel, na pultech to hned tak neprojeví. "Na přelomu letošního a příštího roku spotřebitel na cenách tento pokles nepozná," uvedl Havel.

Statistici dnes také potvrdili další zlevnění u benzinových pump. "Průměrná cena pohonných hmot klesá již pátým týdnem," dodává jejich mluvčí Ladislav Pištora. Za každý litr naturalu 95 tak mohli řidiči v posledním týdnu ušetřit 30 haléřů.

Martin Hromádka, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme