Ceny zemědělských výrobků zaznamenaly další pokles

Ceny zemědělských výrobků dále klesají. Meziročně se ceny tomto oboru snížily o více než 15 procent a například jen rostlinné výrobky zlevnily o téměř 44 procent. To je největší pokles od roku 1992. Podle ekonomů by tak mohly zlevnit potraviny v obchodech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zelenina | Foto: vegetarian.cz

Nejvýrazněji klesly ceny brambor a zeleniny, které se snížily o více než polovinu, zlevnily ale také obiloviny a ovoce. Ceny živočišných výrobků vzrostly o 8,1 procenta kvůli růstu cen jatečného skotu. Ceny skotu, ale i prasat stouply meziročně zhruba o pětinu.

Podle analytičky Raiffesen Heleny Horské se díky poklesu cen zemědělských produktů brzy dočkáme dalšího zlevnění potravin na pultech obchodů. "Podle mého názoru bude v dalších měsících pokles cen potravin pokračovat. Změna může přijít až s rannými bramborami, které vždy zvyšují cenu potravin," uvedla Horská.

Podle názoru některých analytiků jsou klesající ceny potravin také dalším silným argumentem pro snížení inflační prognózy. Je proto i možné, že centrální banka opět přistoupí ke snížení úrokových sazeb na 1,75 procenta, což by bylo historické minimum.

Martin Hromádka, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme