Ceny zlata a stříbra dál trhají rekordy

Nervozita na trhu roste. Zlato se včera poprvé v historii dostalo nad hranici 1600 dolarů za trojskou unci, tedy 31 gramů. Stříbro pak prolomilo úroveň 40 dolarů za unci. Zlato si tak zatím od začátku roku připisuje 13 a stříbro dokonce 30 procent.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zlato bude nadále výhodnou investicí (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Vzhledem k tomu, že Evropa nadále zápasí se správným receptem na dluhovou krizi a v Americe pokračuje přetahovaná o navýšení dluhového stropu, někteří experti tvrdí, že oba kovy budou nadále zdražovat.

Situaci sleduje i analytik X Trade Brokers Jaroslav Brychta - ve Světě o osmé připomněl, že zlato a stříbro byly po staletí používány jako platidlo. „V momentě, kdy klesá důvěra v papírové měny, tak samozřejmě investoři hledají alternativu.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Analytik X Trade Brokers Jaroslav Brychta ve Světě o osmé

Zlato si včera připsalo jedenáctý den zisků v řadě. To je podle agentury Bloomberg nejdelší série od července roku 1980. Podle Brychty tato 11denní série může kdykoli skončit.

„Pokud se bavíme o dlouhodobém růstovém trendu, tak ten může skončit v situaci, kdy se vrátí důvěra v národní měny, kdy centrální banky začnou zvyšovat úrokové sazby, aniž by ekonomiku uvrhly do recese a kdy se podaří vyřešit problém se zadlužením soukromých subjektů a vlád.“

„Něco takového v krátkodobém horizontu rozhodně není možná, a proto předpokládám, že cena zlata dlouhodobě dále poroste,“ míní Jaroslav Brychta a za zcela možnou označil variantu, že můžeme letos nakonec dočkat hodnotu unce za 1700 dolarů.

Zatímco zlato a stříbro posilují, některé další drahé kovy ztrácejí. Paladium například letos od ledna odepsalo 2,2 procenta a platina 0,5 procenta. „tyto kovy také patří do kategorie průmyslových kovů. Současné zpomalování ekonomiky je proto důvodem pádu jejich ceny,“ vysvětlil ve Světě o osmé Brychta.

Milan Kopp, Roman Chlupatý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme