CERGE-EI vychovává ekonomy západním způsobem už 20 let

Pražské Centrum pro ekonomický výzkum a doktorské studium, zkráceně CERGE-EI, slaví dvacetiny. Po vzoru amerických univerzit nabízí postgraduální vzdělání v oblasti teoretické ekonomie a hospodářské politiky. CERGE vzniklo za účelem vychovat novou generaci ekonomů, kteří budou schopni pomoci s transformací centrálně řízených ekonomik na tržní hospodářství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Švejnar | Foto: Alžběta Švarcová

Zakladatelé CERGE-EI Jan Švejnar a Jozef Zielenec uvažovali při zakládání školy pro studenty ze zemí bývalého východního bloku i o Budapešti nebo Varšavě. Nakonec si vybrali Prahu, což se ukázalo jako dobrá volba.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zástupce ředitele CERGE-EI Libor Dušek mluví o činnosti této instituce ve Světě o třetí na Rádiu Česko.mp3

„Ve svých počátcích mělo Centrum obrovskou roli v tom, že doslova přeškolilo generaci mladých lidí, kteří v té době třeba dokončili technické univerzity,“ řekl zástupce ředitele CERGE-EI Libor Dušek.

Dodal, že v té době nastala v celém regionu obrovská poptávka po ekonomech vzdělaných v západním stylu, a toto vzdělání nabídlo právě CERGE-EI.

„Tito lidé velmi rychle začali zaujímat velmi důležitá místa v soukromém i státním sektoru,“ uvedl Libor Dušek.

CERGE-EI je podle jeho slov zejména veřejnoprávní vzdělávací instituce, společné pracoviště Univerzity Karlovy a Akademie věd, a tudíž je nejvíce financováno jako ostatní školy a výzkumné ústavy ze státního rozpočtu, podíl soukromých zdrojů činí přibližně 20 procent.

Martina Mašková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme