Černé odběry tvoří většinu netechnických ztrát elektřiny

Videa z výcviku kontrolorů z oddělení netechnických ztrát energetického gigantu ČEZ, která zveřejnila média, ukazují nácvik ve střelbě, v sebeobraně ve slaňování a podobně. Podle vedení ČEZu byl podobný výcvik před pěti lety na místě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektřina

Elektřina | Foto: European Commission Audiovisual service

Generální ředitel polostátního energetického gigantu ČEZ Martin Roman je přesvědčen, že tzv. netechnické ztráty elektřiny, což jsou de facto černé odběry, polostátní gigant ČEZ k pořádání honů na černé odběratele plně opravňují.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda Energetického regulačního úřadu, Josef Fiřta na Rádiu Česko vysvětlil problematiku tzv. netechnických ztrát elektřiny

Kromě toho kontroloři ČEZu údajně přispívají k boji proti drogám, jen loni měli objevit 80 pěstíren marihuany. Přestože ve fungování oddělení netechnických ztrát za pět let existence proběhly určité změny, s jeho rušením se nepočítá. Podle generálního ředitele ČEZu Martina Romana je toto oddělení ku prospěchu všech.

Kontrolory ČEZ vyšetřuje Útvar pro odhalování organizovaného zločinu a některé z nich už obvinil. Předseda Energetického regulačního úřadu, Josef Fiřta ve Světě o osmé Rádia Česko řekl, stanovení ztrát patří do regulovaných položek a jeho úřad nastavuje normativ přípustných ztrát, který je možné promítnout do ceny. "Každá distribuční společnost je zainteresovaná na tom, aby technické i netechnické ztráta snížila."

Technické ztráty vznikají ve vedení a transformaci a netechnické v prvé řadě nelegálními odběry a nepřesností měřidel, připomněl Fiřta. "Netechnické ztráty vlivem černých odběrů jsou výrazně vyšší."

ČEZ zdůvodňuje existenci vycvičené skupiny tím, že chce ochránit zákazníky od zvyšování cen elektřiny - protože ti poctiví by jinak dopláceli na zloděje. Ztráty elektřiny se podle ČEZu podílejí na celkovém množství distribuované elektřiny z necelých šesti procent.

"Jakékoli odhalení černého odběru a následné vypořádání je před průmětem do regulované ceny a tento výnos z tzv. neoprávněného odběru uhrazení snižuje regulovanou část," vysvětlil Fiřta.

Milan Kopp, Tomáš Pavlíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme