Červnový Fincentrum Hypoindex - výrazný pokles

Zájemce o čerpání hypotečního úvěru musel vývoj úrokových sazeb v měsíci červnu velice potěšit. Nejenže od začátku roku úrokové sazby nově poskytovaných hypoték neustále klesají, ale červnový pokles byl ještě výraznější než v předchozích měsících.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fincentrum Hypoindex | Foto: Jan Rosenauer

Hodnota Fincentrum Hypoindexu, tedy vážené průměrné úrokové sazby, za kterou jsou v daném kalendářním měsíci poskytovány nové hypoteční úvěry, poklesla v červnu o 0,23 procentního bodu a jeho výsledná hodnota 5,04 % je opět novým historickým minimem. Jak je vidět z grafu, vysoký červnový pokles je téměř shodný s únorovým, v ostatních měsících klesaly úrokové sazby nově poskytnutých hypoték pomaleji.

Pokud se podíváme na lednovou hodnotu Fincentrum Hypoindexu, zjistíme, že od začátku roku do června se snížila téměř o 0,7 procentního bodu. Otázkou je, jak dlouho může tento trend ještě pokračovat, jaká je nejnižší úroková sazba, pod kterou již další snižování nebude možné.

Tento příznivý vývoj úrokových sazeb se spolupodílel na tom, že výrazně vzrostl počet nových hypoték. Sedm bank, které s námi na našem projektu spolupracují, poskytlo v červnu fyzickým osobám celkově více než dva tisíce hypotečních úvěrů. Pokud jde o počet i objem nově poskytnutých hypoték, nejvyšší byl v první polovině letošního roku právě v červnu, druhým nejúspěšnějším měsícem byl leden.

Nejvyšší propad byl naopak zaznamenán v únoru, kdy se snížil nejen počet a objem nově sjednaných úvěrů, ale i jejich průměrná výše, kterou si lidé od bank půjčovali. To si lze vysvětlit především zrušením státní finanční podpory hypoték určených na financování nových nemovitostí. Od února je tato státní podpora nulová, a proto pokud si chtěl někdo vzít hypotéku začátkem roku, učinil tak raději již v lednu za původních podmínek.

V březnu však došlo opět k zřetelnému vzrůstu zájmu o hypotéční úvěry, zásluhu na tom měl také výrazný pokles úrokových sazeb, ke kterému došlo během února. Souhrnně tento vývoj v první polovině letošního roku zachycuje náš Fincentrum Hypoindex.

Pokud jde o průměrnou výši hypotečního úvěru, lidé si od banky půjčují částky kolem jednoho milionu korun. V květnu i v červnu to bylo 1,12 mil. korun.

Vývoj posledních měsíců, kdy se úrokové sazby kontinuálně snižují, je výhodný pro ty, kdo hypotéku čerpají. Pokud vezmeme v úvahu průměrné úrokové sazby na trhu, bude klient, který si půjčí 1 mil. korun na dvacet let, platit bance měsíčně částku 6 621 korun. Z hypotéky sjednané v květnu by platil více o 126 korun, v porovnání s lednem však měsíčně ušetří již 390 korun.

Takto vysoký rozdíl, přestože činí jen několik stokorun, by již mohl v některých případech rozhodnout o tom, zda daný zájemce úvěr získá, nebo ne. Banky prověřují bonitu svých budoucích klientů a při tom u nich porovnávají výši disponibilních čistých příjmů s výdaji. Jejich rozdíl určí, zda jsou příjmy pro splácení úvěru dostatečné, nebo ne.

Bonita klienta rozhodne, zda mu banka úvěr poskytne nebo jeho žádost zamítne, kromě toho má vliv i na výši úrokové sazby, kterou mu banka nabídne. Čím je klient bonitnější, tím výhodnější úrokovou sazbu pravděpodobně získá. Jak v průběhu roku postupně klesala průměrná měsíční anuitní splátka z nově sjednaného hypotečního úvěru, ukazuje graf "Výše průměrné měsíční splátky".

Souhrn za červen 2003 (údaje platí pro fyzické osoby):

Zdroj: Fincentrum
pozn.: 23 bazických bodů = 0,23 procentního bodu

Metodika Fincentrum Hypoindexu

Fincentrum Hypoindex hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypotéční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů.

Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, Českomoravská hypoteční banka, GE Capital Bank, HVB Bank, Raiffeisenbank, Wüstenrot hypoteční banka a Živnostenská banka.

Jan Rosenauer, Fincentrum Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme