Češi a Slováci začínají věřit ekonomice

Důvěra v evropskou ekonomiku roste. Svědčí o tom tento týden zveřejněné výsledky lednových průzkumů. Evropa jako celek si v nich připsala desátý měsíc sílícího optimismu v řadě když v lepší zítřky věří ve většině velkých ekonomik s výjimkou Španělska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

euromince | Foto: Evropská komise

V České republice pak souhrnný index důvěry také vzrostl, a to přesto, že Češi očekávají letos těžké časy. Naopak Slováci jsou podle dnes zveřejněných statistik optimisté.

Přehrát

00:00 / 00:00

Index důvěry v ekonomiku roste v ČR i SR. Téma pro analytika Tatrabanky Juraje Valachého a ekonoma Komerční banky Miroslava Frayera.

Podle analytika Tatrabanky Juraje Valachého důvěra v evropskou ekonomiku odráží aktuální výhled slovenské ekonomiky.

"Krize pominula a na Slovensku zavládl optimismus. Pro spotřebitele je navíc určující faktor míry nezaměstnanosti a vývoj reálných mezd. Tyto ukazatele se v rámci Slovenska v porovnání s minulými lety vyvíjejí slibně," řekl Valachý Rádiu Česko.

Mírný optimismus

Také v České republice zavládl mírný optimismus, což může podle ekonoma Komerční banky Miroslava Frayera souviset s podobnými spotřebitelskými návyky jako na Slovensku.

"Spotřebitelský koš se u nás a na Slovensku příliš neliší. Jedinou větší ekonomickou diferenci spatřuji v rozdílu mezi životní úrovní bohatých a chudých občanů, přičemž na Slovensku je patrně vyšší," uvedl Frayer pro Rádio Česko a dodal:

"Rozdíly ekonomik spatřuji spíše v jejich otevřenosti. Obecně je slovenská ekonomika více závislá na exportu, což je asi největší odlišnost. Ekonomika našich sousedů ale patrně tento rok vykáže rychlejší ekonomický růst, což je dáno poklesem slovenské ekonomiky v roce 2009. Pro obě ekonomiky nicméně bude rozhodující obnovení zahraniční poptávky."

S názorem analytika Komerční banky souhlasí i Valachý, podle kterého je Česká republika na Slovensku vnímaná jako stabilní země pro investora, a to i navzdory někdy nepřehledné politické situaci.

"Obě země navíc čekají volby, které hodně o vývoji ekonomiky napoví. Důležité je, že české vládě se podařily prosadit některé škrty v rozpočtu, což se může setrvačně projevit velmi pozitivně. V ČR navíc dlouhodobě panuje stabilnější politický vývoj. Rovněž v lepším daňovém systému spatřuji ekonomickou výhodu na straně ČR," uzavřel Valachý.

Roman Chlupatý, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme