Češi i letos budou moci půjčit státu. Otázkou je, nakolik to bude výhodné

I v roce 2012 si bude chtít stát půjčit peníze na krytí svých výdajů od občanů. Podmínky by se neměly lišit od předcházející příležitosti v roce 2011. Takzvané spořící dluhopisy vydá ministerstvo financí ve dvou vlnách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo financí. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

První emisi dluhopisů vydá během prvního pololetí, upisovací období začne v květnu. Druhé kolo naplánovalo ministerstvo financí na podzim, zatím s označením Vánoční emise.

Každá emise bude v rozsahu 10 až 20 miliard korun, takže celkem by si stát chtěl od občanů půjčit 40 miliard korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vývoji na trzích s dluhopisy v roce 2012 mluvil ve Světě o desáté hlavní ekonom UnicreditBanky Pavel Sobíšek

„Kvantitativní rámec pro emisní činnost v tomto segmentu je stanoven na 20 až 40 miliard korun, to znamená, necháváme si tam jisté rozpětí. Určitou novinkou bude možnost reinvestice jistiny, protože nám 12. listopadu končí onen diskontovaný dluhopis. Pro ty zájemce, kteří budou chtít znovu reinvestovat nejen úrokový výnos, ale i jistinu, určitě přijdeme s touto možností,“ , potvrdil ředitel odboru Řízení státního dluhu ministerstva financí Petr Pavelek.

Princip, podle kterého by občané mohli výnos z reinvestičního dluhopisu rovnou převést a investovat do nákupu nových dluhopisů, zůstane zachován, a emise proto na sebe budou navazovat.

Objednat si dluhopisy a pak je zaplatit budou moci občané a charitativní organizace u vybraných bank, tak jak to bylo při první zkušební emisi.

„Počítáme s těmi 3 distributory - ČSOB, Českou spořitelnou a Komerční bankou. Nicméně ten systém zůstává otevřený, čili s jakýmkoliv dalším zájemcem o distribuci, který splňuje patřičné parametry, jsme připraveni jednat. Evidence vlastníků zůstává v centrálním depozitáři cenných papírů,“ doplnil Pavelek.

Zůstanou tři druhy dluhopisů: diskontovaný se splatností jeden až dva roky, kuponový se splatností pět let a reinvestiční se splatností 5 let. Nominální hodnota jednoho dluhopisu bude jedna koruna, takže de facto nebude výnos zdaněn. Nejmenší objem, který si lidé budou moci koupit, bude tisíc korun.

Situace na finančním trhu je už jiná

V roce 2011 si stát během zkušební emise spořících dluhopisů od občanů půjčil 20 miliard 400 milionů korun. Znamená to, že více než jedno procento českého státního dluhu je v rukou občanů státu.

Podle hlavního ekonoma UnicreditBanky Pavla Sobíška je ovšem předčasné říkat, zda investici do těchto dluhopisů lze i v letošním roce doporučit.

„V loňském roce si ministerstvo financí svůj úspěch s vydáním dluhopisů pojistilo tím, že nabídlo velice nadstandardní podmínky, ale letos bude situace na finančním trhu poněkud složitější.“

„Mezitím se tady objevilo několik bank, které nabízejí na primární vklady vyšší úročení než v loňském roce, a banky také začaly kopírovat ty podmínky nezdaněných dluhopisů, což také zvedá atraktivitu bankovních produktů proti těmto státních dluhopisům,“ upozornil Sobíšek ve Světě o desáté.

Jitka Hanžlová, mta, Barbora Kreuzerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme