Češi jsou podle Evropské komise jen "umírnění inovátoři"

Český výkon v oblasti inovací je v porovnání s ostatními zeměmi Evropské unie podprůměrný. Tvrdí to hodnocení, které zveřejnila Evropská komise.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vědecké výpočty | Foto: Fotobanka stock.xchng

Komise u každé členské země sleduje například stupeň vzdělanosti pracovní síly nebo investice do podpory výzkumu a vývoje, ať už vládní nebo firemní. Na základě toho členské státy dělí do čtyř skupin. Česko je v té třetí, která se v bruselské terminologii nazývá "umírnění inovátoři". Vedle nás sem patří třeba Španělé, Portugalci, Italové nebo Estonci.

Jak řekl za pomoci fotbalové terminologie místopředseda Evropské komise Günther Verheugen, z hlediska inovací se jedná o "druhou ligu". Česko svůj výkon ale v průměru zlepšuje rychleji než zbytek Unie. Na postup do první ligy či dokonce extraligy však zatím nemáme.

Na samé špici Evropské unie je z hlediska inovací Švédsko a Finsko. Výdaje na inovace podle Komise velmi rychle rostou v Asii. Evropa v tomto ohledu naopak stagnuje.

Marika Táborská, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme