Češi jsou v konzumaci alkoholu druzí na světě

Celosvětové tržby výrobců alkoholu oproti minulému roku stoupají. Čím to je se nedá přesně odhadnout. Ze statistik se ale dá vytvořit obraz, který člověku řekne víc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na baru (ilustr. obr.) | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Z čísel, které zveřejnil časopis Drinks International vyplývá, že destilát, kterého se na celém světě vyrobí nejvíce, je whisky, v těsném závěsu pak vodka a sodžu, rýžový destilát původem z Koreji. S velkým odstupem za nimi je pak rum, brandy, gin a další likéry.

Pokud se čísla přehází a položí se na mapu světa, vznikne jákasi alkoholická mapa. Z ní lze vyčíst, že ve východní Evropě se pije tvrdý alkohol bezmála dvakrát více než v Evropě západní. Na východě je oblíbená vodka, zatímco na západě whisky, ačkoliv ta je například v Asii oblíbenější než tradiční rýžové pálenky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Češi jsou v konzumaci alkoholu druzí na světě.mp3

Přímá úměra mezi spotřebou alkoholu a růstem závislostí na něm nejspíš neexistuje. Lékaři se shodují v tom, že do protialkoholní léčebny člověka dovede whisky stejně spolehlivě jako vodka nebo jiný alkohol.

„Co se týče těchto tvrdých destilátů, nezáleží na druhu nebo původu, empiricky máme z anamnéz pacientů vypozorované, že v poslední době několika let převažují domácí destiláty jako je například slivovice nebo pálenky z jablek,“ říká Klinický psycholog Cyril Martínek z Léčebny návykových nemocích v Nechanicích.

Česko patří bezesporu v konzumaci alkoholu ke světové špičce. Jsme totiž druzí, před námi jsou jen Moldavané a o místo za námi Rusové.

Pavel Polák, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme