Češi loni utopili v hazardu 40 miliard korun. Závislých jsou desítky tisíc lidí

Češi loni prohráli v hazardu téměř 40 miliard korun. Roste také počet lidí se závislostí na hazardních hrách. Uvádí to Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti ve výroční zprávě za loňský rok. Přibývá i mladistvých, kteří prohrávají peníze hlavně internetu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výherní automaty maskují v brněnské herně maskují pod hlavičkou občanského sdružení | Foto: Tomáš Jelen | Zdroj: Český rozhlas

Češi loni prohráli v hazardu o třetinu víc peněz než v roce 2015. Za hazardní hry utratili celkem 40 miliard korun.

Přibývá také patologických hráčů, kteří jsou na hazardu závislí. Odbor protidrogové politiky Úřadu vlády odhaduje jejich počet aktuálně na 120 tisíc. Před třemi lety jich přitom bylo o 20 tisíc méně. Lidí hrajících rizikově je pak až půl milionu.

Hazard v číslech

Hráči loni v Česku v hazardních hrách prohráli podle předběžných výsledků 39,3 miliardy korun. Vsadili celkem 196,4 miliardy. Provozovatelé na výhrách vyplatili 157,1 miliardy. Vklady do hry rostou od roku 2013, loni se meziročně zvedly o 29 procent. Veřejné rozpočty z odvodů z hazardu získaly 10,5 miliardy, tedy o 2,4 miliardy víc než v roce 2015. Celkem 4,4 z odvedené sumy připadlo státu a 6,1 miliardy obcím.

Podle zprávy patologický hráč loni dlužil průměrně 1,2 milionu korun. V roce 2015 byla částka poloviční. „Někteří hráči mají dluhy i v řádu desítek milionů korun," podotkli autoři.

Na vině je podle Renáty Hladné z odboru protidrogové politiky lepší ekonomická situace a také to, že lidé hrají více online. Tento způsob sázení si nachází čím dál větší oblibu u mladistvých.

Víc hrají chlapci, kteří nejčastěji sázejí na internetu. Dívky volí spíš loterie. Hraní je pak nejčastější u studentů odborných učilišť.

„Jak se hazardní hraní přesouvá na internet, tak k němu mají lidé mladší 18 let blíž. Například sedmnáct procent 17letých už má zkušenost s prohranými penězi,“ přibližuje Hladná.

K situaci se v úterý vyjádří zástupci ministerstva financí i Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky. Podle nich by stát mohl počet závislých hráčů snížit zvýšením finančních prostředků na prevenci a léčbu.

Zákon o hazardu ovlivnila při projednávání hazardní lobby, vyplývá z vládní analýzy

Číst článek

Nelegální automaty fungovaly loni na konci dubna ve 402 provozovnách. Byly to často kvízomaty. Nově se pak objevily takzvané puzzlematy a e-shopmaty. Letos v prvních třech měsících celní zpráva provedla 323 kontrol a zajistila 234 nepovolených zařízení.

Od letoška platí v Česku nový zákon o hazardních hrách. Umožnil vstup zahraničních provozovatelů na český trh i provozování her na internetu. Stanovil pravidla pro povolování a dozor, maximální sázky i výhry. Omezil také reklamu.

Andrea Kubová, Janetta Němcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme