Češi mají čím dál větší zájem o kvalitní obuv

Na brněnském veletrhu Styl a Kabo představí své novinky stovky českých i zahraničních výrobců konfekce, textilu, obuvi i kožených doplňků. Alespoň o kvalitní obuv mají Češi údajně čím dál větší zájem. Plyne to z čerstvé zprávy České obuvnické a kožedělné asociace, podle níž loni dovoz obuvi z Číny do České republiky klesl o třetinu - na 100 miliónů párů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obuv | Foto: Fotobanka stock.xchng

Za snížením dovozu asijské obuvi stojí také antidumpingová politika EU. Takzvaný 'dumping' se prokazuje podnákladovou cenou dováženého zboží. Průměrná cena páru bot z Číny tak byla 45 korun, oproti 400 korun bot z Itálie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tajemnice České obuvnické a kožedělné asociace, Vlasta Mayerová, vysvětluje v čem spočívá současný zájem Čechů o kvalitní obuv.

Opatření, uplatňovaná na dovoz bot z Číny a Vietnamu, jsou stará přibližně dva roky. Loni byla lhůta antidumpingové politiky prodloužena o dalších 15 měsíců. Snížení se počtu bot dovážených z Asie se přesto ukázalo až loni. Důvodem může být podle tajemnice České obuvnické a kožedělné asociace, Vlasty Mayerové, i celosvětová hospodářská krize. V souvislosti s ní se totiž měnilo i chování spotřebitelů.

"Zvýšení zájmu o kvalitní obuv se nám ukazuje především v kategorii dětské obuvi. Tam naše asociace zavedla garantovanou značku kvality a orotopedické nezávadnosti - žirafku. Přesto, že je tato obuv dražší, tak je zákazníky žádána," říká Mayerová a dodává, že zvýšení zaznamenávají i u dospělé obuvi. Zákazníci prý vyhledávají především komfort a pohodlí.

Snížení dovozu asijských bot ale neznamená zvýšení prodeje zboží českých obuvníků. Nejvíc prodaných bot pochází totiž z Neměcka.

Tomáš Pavlíček, Zuzana Walterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme