Češi neumějí jazyky a nemají správnou kvalifikaci

Nedostatek kvalifikované pracovní síly může Česko připravit o zájem velkých investorů a tudíž i o významné finanční injekce do naší ekonomiky. I přes poměrně vysokou nezaměstnanost totiž vzdělání a schopnosti mnoha lidí nevyhovují požadavkům na práci v těchto firmách, jak Radiožurnálu potvrdila mluvčí vládní rozvojové agentury CzechInvest Jana Víšková.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dělník | Zdroj: AFP

"Vzhledem k obrovské poptávce příchozích firem po technicky vzdělaných lidech se znalostí alespoň jednoho světového jazyka opravdu hrozí, že nebudeme mít v budoucnu v soutěži o investice co nabídnout, a to i domácím podnikům. Vysokoškoláků, případně středoškoláků, kteří umějí angličtinu, němčinu, případně další světové jazyky, je totiž omezený počet a naše školství je nevychovává v takovém množství, jaké by bylo potřeba. A to je škoda, protože investice vyspělých firem velmi přispívají k rozvoji naší ekonomiky."

Na trhu práce chybějí jak technicky vzdělaní vysokoškoláci a středoškoláci, tak i kvalifikovaní dělníci. Podle Víškové se proto uvažuje o celonárodním programu výuky angličtiny, znovunastartování rozvoje učňovského školství, o programu celoživotního vzdělávání a případně také o dovozu pracovní síly ze zahraničí.

Marika Táborská, Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme