Češi se stále více zadlužují. Zvláště před Vánoci uzavírají nevýhodné úvěry

Ve Strakově akademii se dnes sešli zástupci odborů, zaměstnavatelů a vlády. Jednají mimo jiné o finanční gramotnosti. Stále je totiž mnoho lidí, kteří jsou ochotni upsat se ke smlouvám na nákup zboží, které nepotřebují, nebo uzavřít nevýhodný úvěr. Zvláště před Vánoci. Průměrný dluh lidí, kteří navštěvují finanční poradny, se šplhá k půl milionu korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Podle ředitele Asociace občanských poraden Stanislava Skalického se výše dluhů lidí, kteří poradny navštěvují, neustále posouvá:

„Třeba před pěti lety byl průměrný dluh kolem 100 tisíc korun, dnes je to okolo půl milionu.“

Do poraden přicházejí lidé, kteří se před uzavřením smlouvy chtějí poradit, většina lidí ale přichází ve chvíli, kdy jim hrozí exekuce nebo jsou po exekuci.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zadlužování Čechů mluvil v Ozvěnách dne ředitel Asociace občanských poraden Stanislav Skalický

„Pak je složité to řešit. Spíš se to soustředí na minimalizování ztrát. Vždy záleží na individuálním případu, jak daleko to zašlo a podle toho je zaměřená pomoc,“ vysvětluje Skalický.

V poradnách najdou lidé nejenom radu, ale i pomoc se splátkovým kalendářem, kontaktem na věřitele nebo pomoc při zpracování žádostí na oddlužení, které potřebují k soudnímu řízení.

„To trvá třeba pět šest půlhodinových konzultací, než se dojde k finálnímu výsledku,“ dodává Skalický.

Veronika Sedláčková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme