Češi si koupili státní dluhopisy za 15,3 miliardy korun, další emise přijde na podzim

V rámci jarní emise si lidé koupili spořicí statní dluhopisy za 15,3 miliardy korun. Oznámilo to ministerstvo financí. Objednávky byly ještě o víc než půl miliardy vyšší, někteří investoři se ale nakonec rozhodli dluhopisy nekupovat. Ministerstvo považuje emisi za úspěšnou a na podzim plánuje další.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Miroslav Kalousek představuje státní dluhopisy | Zdroj: ČTK

Ministerstvo lidem nabídlo pětiletý kuponový a reinvestiční spořicí dluhopis, 1,5letý diskontovaný dluhopis a sedmiletý protiinflační dluhopis. Největší zájem měli investoři podle předběžných údajů o 1,5letý diskontovaný dluhopis.

Novinkou emise byl protiinflační dluhopis, který bude úročen podle inflace. Věřitel na nich sice nevydělá ani korunu, ale bude mít jistotu, že ani neprodělá. O tyto dluhopisy byl však nejmenší zájem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Analytik Komerční banky Miroslav Frayer mluví o prodeji státních dluhopisů ve Světě o druhé na Rádiu Česko.mp3

Analytik Komerční banky Miroslav Frayer považuje prodej jarní emise dluhopisů za úspěšný.

„Státní dluhopisy v České republice jsou poměrně bezpečné a může to opravdu znamenat jakousi dobrou alternativu pro financování,“ uvedl Miroslav Frayer.

Také podle ekonomky Markéty Šichtařové z firmy Next Finance může být stát se zájmem investorů spokojen: „Za celý první kvartál se stát dokázal předzásobit tak, že sehnal peníze, které potřeboval sehnat za půl roku. Je tím pádem hodně předzásoben a může být spokojený, protože kdyby se v Řecku nebo kdekoli jinde v Evropě něco zkomplikovalo, tak stát nebude tlačen do nějakých krajností.“

Ministerstvo financí plánuje i podzimní emisi, za celý rok by si tímto způsobem chtělo půjčit na dluhy státu zhruba 40 miliard korun. Loni na podzim lidé utratili za první sérii spořicích dluhopisů přes 20 miliard korun. Celkem si chce letos Česko půjčit přes 243 miliard korun.

Jaroslav Skalický, Václav Pešička, Eva Presová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme