Češi si nevědí rady se svými dluhy. Stále častěji žádají o pomoc občanské poradny

Občanské poradny vyřizují stále víc dotazů, které se týkají dluhů. V letošním prvním pololetí to bylo přes 13 tisíc dotazů, což je o pět procent víc než ve stejném období loni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dluhy (ilustr. obr.) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Nejvíce dotazů se týká oddlužení. Další otázky směřují na práva a povinnosti dlužníků a pravidla exekučního řízení.

Nejčastěji se na občanské poradny obracejí lidé ve věku mezi 30 až 50 lety, roste ale také počet osob ve starším věku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zadlužení lidé stále častěji žádají o pomoc občanské poradny. Podrobnosti přinesl v Odpoledním Radiožurnálu Jaroslav Skalický

Údaje vyplývají ze zprávy Asociace občanských poraden. Ta byla založena v roce 1998 jako servisní centrum občanských poraden, které poskytují bezplatné a nezávislé poradenství v 55 místech po celé republice.

Dluhy českých domácností u bank a finančních institucí se v červenci proti předchozímu měsíci zvýšily o čtyři miliardy korun na těžko představitelnou sumu jednoho bilionu a 138 miliard korun. Meziročně byly vyšší o víc než 50 miliard korun.

Dluhové poradenství pomáhá lidem ze svízelné situace

Občanské porady mají projekt nazvaný Dluhové poradenství. Umožňuje pomáhat lidem, kteří se dostali do svízelné situace kvůli zadlužení a nejsou ji schopni zvládat vlastními silami.

U většiny z nich se tento problém promítá do různých oblastí života, protože může vést ke ztrátě bydlení, k rozpadu vztahů, ale i k různým zoufalým způsobům řešení situace.

Poradce může dlužníkovi například vypracovat návrh na oddlužení. Jde o náročnou práci, protože se často jedná o složité případy, které vyžadují opakované konzultace a dlouhodobou spolupráci s klientem. Je nutné zmapovat jeho celkovou finanční situaci a posoudit, zda jeho příjem na to vůbec bude stačit.

Jaroslav Skalický, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme