Češi si před Vánoci půjčili 15 miliard

I letos se Češi při nákupu vánočních dárků hodně zadlužují. Podle Lidových novin si v prosinci půjčili minimálně 15 miliard korun. Zatímco během roku se lidé zadlužují zejména kvůli bydlení a u bank nejčastěji žádají hypoteční úvěry, před Vánocemi patří mezi nejoblíbenější úvěry spotřebitelské.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny, česká měna | Foto: Jan Rosenauer

Půjčky nabízejí zájemcům nabízejí jak banky, tak různé splátkové společnosti "Právě před Vánoci převládají úvěry, které si lidé berou u splátkových společností, ačkoliv jsou finančně o něco méně výhodné než u bank.," připomíná ekonomka Markéta Šichtařová ze společnosti Next finance.

Hodnota půjček je ale vyšší u bank než u splátkových firem. Z celkové částky 15 miliard korun si lidé půjčily u bank 13 miliard. Například u společnosti Home Credit je průměrná částka poskytnutého úvěru 10.000 korun. Naproti tomu v ČSOB si průměrný klient bere úvěr kolem 75.000 korun.

Češi si za vypůjčené peníze pořizují pod stromeček především elektroniku, auta a zájezdy. Důvodem, proč půjčky zůstávají výhodné, jsou stále nízké úrokové sazby. Češi se zadlužují také proto, že mzdy letos reálně rostou pomaleji než loni a mnoho firem zrušilo třinácté platy.

Martin Hromádka, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme