Češi si před Vánoci půjčili 15 miliard

I letos se Češi při nákupu vánočních dárků hodně zadlužují. Podle Lidových novin si v prosinci půjčili minimálně 15 miliard korun. Zatímco během roku se lidé zadlužují zejména kvůli bydlení a u bank nejčastěji žádají hypoteční úvěry, před Vánocemi patří mezi nejoblíbenější úvěry spotřebitelské.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny, česká měna

Koruny, česká měna | Foto: Jan Rosenauer

Půjčky nabízejí zájemcům nabízejí jak banky, tak různé splátkové společnosti "Právě před Vánoci převládají úvěry, které si lidé berou u splátkových společností, ačkoliv jsou finančně o něco méně výhodné než u bank.," připomíná ekonomka Markéta Šichtařová ze společnosti Next finance.

Hodnota půjček je ale vyšší u bank než u splátkových firem. Z celkové částky 15 miliard korun si lidé půjčily u bank 13 miliard. Například u společnosti Home Credit je průměrná částka poskytnutého úvěru 10.000 korun. Naproti tomu v ČSOB si průměrný klient bere úvěr kolem 75.000 korun.

Češi si za vypůjčené peníze pořizují pod stromeček především elektroniku, auta a zájezdy. Důvodem, proč půjčky zůstávají výhodné, jsou stále nízké úrokové sazby. Češi se zadlužují také proto, že mzdy letos reálně rostou pomaleji než loni a mnoho firem zrušilo třinácté platy.

Martin Hromádka, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme