Češi si u stavebních spořitelen půjčují méně peněz. A méně nakupují

Oproti minulým rokům klesl také počet smluv na stavební spoření a podle některých odhadů můžeme stejný vývoj očekávat také pro letošní rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kasička, pokladnička, peníze, spoření | Foto: Fotobanka Stock.xchng, Sanja Gjenero

Celkový objem úvěrů poskytnutých stavebními spořitelnami nebyl vyšší než 44 miliard korun. To je o 9 procent méně než v předcházejícím roce. Data vycházejí přímo od samotných společností, která ve svém průzkumu zveřejnila ČTK.

Přehrát

00:00 / 00:00

O poklesu zájmu o půjčky od stavebních spořitelen mluvil Jan Beneš

Pokles podle ekonomů není jen u půjček na bydlení. Týká se to úvěrů obecně. Méně si lidé půjčují nejenom u bank, ale i nebankovních splátkových společností.

Důvodů je několik: rostoucí nezaměstnanost, krize české ekonomiky a obavy z vyšší inflace. Lidé tak více šetří, a méně nakupují. Potvrzuje to také Markéta Šichtařová z Next Finance:

Senát podpořil lepší postavení lidí, kteří si půjčují peníze

Číst článek

„Už několik měsíců v řadě pozorujeme pokles, nebo alespoň stagnaci spotřebitelských výdajů. Samozřejmě že je to trochu dáno i tím, že banky nejsou ochotné úvěry poskytovat, když je krize. A tak je vyšší pravděpodobnost, že lidé své úvěry nebudou splácet.“

Ekonomická situace se nezlepší ani letos. Vyplývá to z aktuálních údajů ministerstva financí. Letos by měl hrubý domácí produkt růst jen mírně, a to o jednu desetinu procenta.

Ještě v říjnu ale úřad počítal s růstem o sedm desetin procenta. Ekonomické oživení podle ministerstva nastane nejdříve v roce 2014.

Počet nově uzavřených smluv stavebního spoření 2000 - 2012 | Foto: ČTK

mkp, Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme