Průměrný plat stoupl na 29 346 korun. Tak rychle nerostl 10 let

Průměrná mzda v Česku ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 7,6 procenta na 29 346 korun, uvedl Český statistický úřad. Po odečtení inflace se mzda zvýšila o více než pět procent. Takový nárůst Češi zažili naposled v roce 2007.

Praha (Aktualizováno: 10:39 5. 9. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Zaměstnanci si podle Českého statistického úřadu polepšili v průměru o 2074 korun. Reálně se jejich měsíční výdělek zvýšil o 5,3 procenta. Růst předčil odhady analytiků, kteří očekávali, že průměrná mzda stoupla o 6,4 až 6,8 procenta. Reálný růst odhadovali na 4,6 procenta.

Medián, tedy střední hodnota mezd, vzrostl ve sledovaném období meziročně o 8,2 procenta na 24 896 korun. U mužů dosáhl 27 181 korun a u žen 22 300 korun. Medián představuje hodnotu mzdy zaměstnance uprostřed hodnot mezd, takže polovina hodnot mezd je nižší než medián a druhá polovina vyšší.

Zaměstnanost i růst ekonomiky

Hlavním důvodem růstu mezd je podle ekonomů pokračující růst české ekonomiky, který trvá už čtvrtý rok.

„Promítá se v tom, že máme nejvyšší zaměstnanost v historii, máme nejnižší nezaměstnanost v Evropské unii a i vláda přispívá k růstu platů a mezd ve veřejné sféře i celé ekonomice,“ říká Marek Dřímal, ekonom Komerční banky.

České ekonomice se dařilo lépe, než se čekalo. Je mezi nejrychlejšími v EU

Číst článek

V Česku je vysoká poptávka po zaměstnancích, ale v podstatě už není kde brát. Firmy se o lidi často přetahují a to tlačí mzdy nahoru.

Vysoký růst mezd je známkou toho, že firmy už mají problém najít zaměstnance a to je tedy určitě bariéra pro jejich další růst.

„Nejde o zásadní riziko, co se týká tohoto tempa růstu mezd. Nicméně je to významná zpráva pro centrální banku a lze předpokládat, že ČNB do konce letošního roku ještě opět zvýší svoje úrokové sazby, s cílem trošku tlumit ten celkový růst české ekonomiky,“ uvádí Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments.

Stoupající minimální mzda

To by tedy znamenalo například zdražení půjček. Podle ekonoma Dřímala z Komerční banky si Česko vysoký růst mezd dovolit může, důležité ale je, aby firmy víc investovaly do svého rozvoje a aby jim k tomu vláda poskytla dobré podmínky.

Podle Dřímala je možné, že tempo ještě zrychlí. Navíc máme před volbami, a tak by se v dalších čtvrtletích mohly výrazně projevit plány vlády. Ve hře je nyní až 15procentní zvýšení platů učitelům a 10procentní ostatním státním zaměstnancům.

V Česku se také zvedá minimální mzda, k jejímu dalšímu růstu dojde na začátku příštího roku.

Ondřej Luštinec, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme