Češi stráví v práci víc času než Němci, vyrobí ale zboží za poloviční hodnotu

Češi stráví v práci téměř 1800 hodin ročně, o zhruba 400 hodin víc než třeba Němci, přesto je hodnota zboží, které vyrobí, oproti západnímu sousedovi téměř poloviční. Vychází to z nového průzkumu o produktivitě práce světové obchodní organizace Conference Board.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zaměstnání | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

Podle nových údajů světové obchodní organice Conference Board stráví Češi v práci 1793 hodin ročně, v průměru tedy asi 8 a půl hodiny denně. Za hodinu své práce vyrobí jeden pracující Čech zboží v hodnotě zhruba 15 dolarů a 40 centů. Ve srovnání se sousedním Německem je to tedy polovina. Navíc naši západní sousedé stráví v práci o 416 hodin ročně míň.

Podle nezávislého analytika Petra Hlinomaze je důvodů nižší produktivity práce v Česku víc.

„Podle mého názoru je to struktura výroby, která neobsahuje tak velkou přidanou hodnotu, jako třeba v Německu. To znamená, že faktor, který by mohl zvýšit poměr výstupů vůči nákladům, dělený počtem zaměstnanců, spočívá ve větším využití technologii a znalostních dovedností,“ popisuje některé z nich.

V Česku ale pomalu produktivita práce roste. Zatímco v roce 2000 byli Češi v práci skoro 1900 hodin ročně, hodnota zboží za jednu hodinu byla o pět dolarů nižší, než je teď, tedy 10 dolarů.

Podle organice Conference Board jsou nejproduktivnější zaměstnanci ve Spojených státech. Přestože stráví Američané v práci podobný počet hodin jako Češi, 1775 ročně, za šedesát minut vyrobí zboží v hodnotě necelých 40 dolarů. Na druhém místě se umístilo Irsko a na třetím Francie.

Na posledních místech žebříčku se umístila Kambodža a Bangladéš. V těchto zemích stráví lidé v práci skoro 2 a půl tisíce hodin ročně, v průměru tedy 12 hodin denně, ale zboží, které vyrobí, má hodnotu v průměru dvou dolarů.

Barbora Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme